PARTNER PORTALU
 • BGK

Likwidacja gimnazjów, Zalewska: MEN przedstawi podstawy programowe

 • pt/pap    30 listopada 2016 - 09:30
Likwidacja gimnazjów, Zalewska: MEN przedstawi podstawy programowe
Anna Zalewska (fot.men.gov.pl)

• MEN jeszcze 30 listopada przedstawi podstawy programowe - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska.
• Jak mówiła, znajdą się w nich m.in. podstawy programowania, podstawy gry w szachy; będą też "wzmocnione" języki obce i historia.
Zalewska w środę w TVP Info wyraziła nadzieję, że nowe podstawy programowe "usatysfakcjonują nauczycieli i będą odpowiadały poziomowi i oczekiwaniom dzieci".

"O godz. 13.30 pan (wiceminister edukacji Maciej) Kopeć będzie je (podstawy programowe) prezentował. Mogę powiedzieć jedno, do wczesnoszkolnej edukacji, do (klas) 1-3 mamy podstawy programowe, które uwzględniają nasze zapowiedzi, które wynikały z debat; podkreślone jest czytanie, będą podstawy programowania, bo taki jest wymóg cywilizacyjny i będą podstawy gry w szachy, to m.in. badania, które mówiły o tym, że w ten sposób trzeba wzmocnić nauczanie matematyki" - powiedziała szefowa MEN.

Jak mówiła, zostaną też "wzmocnione" języki obce i historia, ale też pozostałe przedmioty.

Zalewska nie chciała zdradzić dalszych szczegółów podstawy programowej. "O 13.30 umówiłam się z dziennikarzami i obywatelami, że wszystko pokażemy razem" - wyjaśniła.

Szefowa MEN zapowiadała wcześniej, że do końca listopada przedstawi nowe podstawy programowe (opisujące, co uczeń powinien umieć, kończąc dany etap edukacji), towarzyszące wprowadzeniu nowej struktury szkół. Jako pierwsi zgodnie z nimi uczyć się będą uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły branżowej. To od tych klas rozpocznie się jesienią 2017 r. zmiana w nauczaniu. Nowa podstawa będzie wprowadzana stopniowo, tak by docelowo objąć wszystkie roczniki.

Brak podstaw programowych, zbyt mało czasu na ich przygotowywanie i zapoznanie się z nimi - to niektóre z najczęściej wysuwanych zarzutów wobec reformy edukacji.

Zgodnie z planowaną przez rząd reformą w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby się rozpocząć od roku szkolnego 2017/2018.

We wtorek Sejm rozpoczął prace nad projektami ustaw wprowadzającymi reformę: Prawem Oświatowym i Przepisami wprowadzającymi Prawo Oświatowe.(

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Pragmatyk, 2016-12-02 21:32:07

  Niech rzad nie przekresla swojego dobrego dorobku . Nie chce wymieniac bardzo dobre posuniecia obecnej wladzy . Jednak jest takie powiedzenie "Lyzka dziegciu zepsuje beczke miodu ". Po likwidacji gimnazjow tak sie stanie .Boje sie , ze spoleczenstwo odwroci sie od obecnej parti rzadzacej b...o nie jest tak jak mowi MEN o zgodzie na likwidacje gimnazjow .Jest zgoda na reforme w oswiacie bez likwidacji tych szkol .Jest jeszcze czas na wycofanie sie z tego a skoncentrowac sie na pozostalych punktach reformy .Zapewni to wybor na nastepna kadencje , co pozwoli w razie zlego funkcjonowania szkolnictwa na ostateczna likwidacje tych gimnazjow .Zyskamy na czasie , a przez 7 lat z cala pewnoscia rzad zdazy przeprowadzic wszystkie reformy.  rozwiń
 • Mlody Emeryt, 2016-11-30 16:53:37

  Nie likwidujcie gimnazjow bo ja bedac radnym " S " bralem udzial w tworzeniu tych szkol .Lepiej te pieniadze przeznaczcie na wnikliwe dopracowanie podstawy programowej ( wlasciwy dobor lektor , lepsze metody nauki i wiecej godzin matematyki , historii , godzin wychowawczych ).Nalezy tworzy...c mniej liczne klasy.Beda zadowolone dzieci , rodzice nauczyciele a byli i obecni samorzadowcy beda spokojniejsi o budzet panstwa ( pieniadze nie beda wyrzucane w bloto )A i slupki poparcia nie pujda w dol jak teraz .  rozwiń
 • Rodzic, 2016-11-30 14:39:07

  Panie Prezesie od kiedy Pan sie zna na tym co dla naszych dzieci jest najlepsze? Ile ma Pan swoich dzieci dla ktorych sie poswiecil i dbal o ich dobro i wyksztalcenie? Czy Pana dzieciom tez ktos zafundowal taki balagan szkolny ze Pan sie teraz msci na naszych?