Likwidacja gimnazjów: Znikną szkoły, co z patronami?

  • pap/Gazeta Wyborcza
  • 15-10-2016
  • drukuj
• Co się stanie z gromadzonymi przez lata pamiątkami po patronach gimnazjów, kiedy te szkoły zostaną zlikwidowane?
• Dyrektorzy mają problem, co zrobić z cennymi zbiorami ofiarowanymi przez rodziny i przyjaciół wybitnych postaci.
Likwidacja gimnazjów: Znikną szkoły, co z patronami?
Gimnazja przez 17 lat istnienia szkoły te zbudowały własną historię i zgromadziły związane z nią cenne pamiątki (fot.archiwum.chynow.pl)

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", decyzja minister edukacji Anny Zalewskiej gimnazja od tego roku będą wygaszane.

Czytaj też: Likwidacja gimnazjów: Będą duże podstawówki

Tymczasem przez 17 lat istnienia szkoły te zbudowały własną historię i zgromadziły związane z nią cenne pamiątki. Co się z nimi stanie?

W 2003 roku gimnazjum w Cięcinie na Żywiecczyźnie otrzymało imię księdza profesora Józefa Tischnera. Dziś szkół zwanych tischnerówkami jest kilkadziesiąt.

"Zawsze staraliśmy się, żeby nadanie imienia miało odpowiednią oprawę, przekazywaliśmy pamiątki" - opowiada brat księdza profesora Kazimierz Tischner. Gdy dowiedział się o planowanej likwidacji gimnazjów, zaczął się martwić o pamiątki, zdjęcia i sztandary w tischnerówkach.

"Nie wyobrażam sobie, że miałyby trafić na śmietnik albo niszczeć w piwnicach zamkniętych gimnazjów. Zacząłem się dopytywać, co się z tym stanie, ale nikt nie wie, wszyscy rozkładają ręce" - mówi Kazimierz Tischner.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (9)ZOBACZ WSZYSTKIE

Likwidacja gimnazjum to cel polityków, nie rodziców. Czy ktoś normalny chciałby , aby jego maluszek był popychany przez 15-latków. Nie będzie wesoło i bezpiecznie. Zobaczycie!!!

gimgim, 2016-11-12 21:41:28 odpowiedz

Reforma oświaty to WIELKA POMYŁKA! Rząd robi wszystko chaotycznie, bezładnie, bez przemyślenia! Kto pisze podstawy programowe dla klas VII i VIII? Reformę rozpoczyna się od klas pierwszych. i jeszcze te kłamstwa, że nauczyciele nie stracą pracy! Jak się coś likwiduje, to muszą być straty. Odsyłam do... mnóstwa artykułów na ten temat. rozwiń

Rozczarowany Dorosły, 2016-11-08 21:43:14 odpowiedz

Do balszoj: Proszę o kulturę w wyrażaniu poglądów oraz merytoryczną wypowiedź.Również uważam,że nie należy likwidować gimnazjów lecz poprawiać jakość nauczania. Koszty reorganizacji będą duże i w dużej części spadną na samorządy.

danderek, 2016-10-17 15:14:39 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE