PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja gimnazjum, nowa sieć szkół: Te samorządy podjęły już uchwały dostosowujące szkoły do reformy edukacji

  • PAP/AT    30 marca 2017 - 13:45
Likwidacja gimnazjum, nowa sieć szkół: Te samorządy podjęły już uchwały dostosowujące szkoły do reformy edukacji
Wszystkie uchwały, które samorządy nadesłały do kuratoriów zostały zaopiniowane pozytywnie, lub pozytywnie warunkowo (fot.pixabay.com)

Większość dużych miast uchwały podjęła ostateczne uchwały dostosowujące sieć szkolną do reformy edukacji - poinformował wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Uchwały podjęły już m.in. Warszawa, Szczecin, Koszalin, Poznań, Rzeszów, Zielona Góra, Białystok, Lublin i Wrocław.
• Do 31 marca samorządy mają czas na podjęcie uchwał ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

• Do 28 marca ostateczne uchwały podjęło 40 proc. samorządów.

• W kilku gminach uchwały nie zostaną podjęte, a spór z kuratorem zakończy się w sądzie.

Samorządy mają czas na podjęcie uchwał ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego do 31 marca. Z informacji kuratorów oświaty wynika, że około 60 proc. samorządów podejmie ostateczną uchwałę na sesjach zaplanowanych na 29-30-31 marca.

Jak powiedział Kopeć "większość dużych miast uchwały podjęła". Nowa sieć szkolna uchwalona jest już m.in. w Warszawie, Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Białymstoku, Lublinie, Wrocławiu.

Wiceminister dodał, że wszystkie uchwały, które samorządy nadesłały do kuratoriów zostały zaopiniowane pozytywnie, lub pozytywnie warunkowo. "Żadna z uchwał przekazanych kuratorium nie otrzymała opinii negatywnej" - poinformowało MEN.

Są jednak w kraju przypadki samorządów - według Kopcia cztery - gdzie uchwały nie zostaną podjęte w ogóle, a spór samorządu z kuratorem o sieć szkolną zakończy się w sądzie. Takim przypadkiem jest np. Łódź, gdzie radni zdecydowali o zaskarżeniu do sądu opinii kuratora, kwestionującej przedstawiony przez miasto projekt nowej sieci szkół.

Czytaj też: Sieć szkół niemal w całej Polsce gotowa

Łódzki kurator Grzegorz Wierzchowski wydał opinię "pozytywną warunkowo" dla przygotowanego przez magistrat i przyjętego przez radnych projektu nowej sieci szkół, który zakładał m.in. wygaszenie 11 z 42 gimnazjów, połączenie pozostałych z innymi typami szkół oraz utworzenie czterech nowych podstawówek i jednego liceum. Kurator postulował m.in. aby zamiast czterech nowych szkół podstawowych utworzyć ich osiem, argumentując, że w ten sposób w wielu placówkach udałoby się ograniczyć konieczność nauki na dwie zmiany. Przyjęcie tego rozwiązania było warunkiem uznania jego opinii za pozytywną. Poprawki od początku kwestionował łódzki magistrat.

"Jeżeli chodzi o Łódź, jestem w stałym kontakcie z kuratorem oświaty, także rozmawiałem dzisiaj z wojewodą łódzkim w tej sprawie - jest to oczywiście problem i decyzja samorządu czyli decyzja pani prezydent i tych radnych, którzy takie działanie podjęli niestety jest niekorzystna - dla rodziców, dla uczniów, dla nauczycieli - podjęcie uchwały byłoby zdecydowanie korzystniejsze" - ocenił wiceminister.

Według niego działania kuratora w Łodzi "były motywowane dobrem ucznia" i miały m.in. zapobiec zwiększeniu zmianowości w szkołach.

"Jeżeli nie podjęto tej uchwały, to generalnie jest to już samo w sobie naruszeniem prawa, bo samorząd powinien podjąć decyzję o sieci" - dodał Kopeć.

Jak podkreślił, niepodjęcie uchwały przez którykolwiek z samorządów nie ma wpływu na wprowadzanie reformy oświaty ponieważ - zgodnie z przepisami wprowadzającymi reformę - jeśli samorząd uchwały nie podjął przekształcenie szkół następuje z mocy prawa czyli gimnazja ulegają wygaszeniu, a sześcioklasowe podstawówki zamieniają się w szkoły ośmioletnie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.