Likwidacja gimnazjum, nowa sieć szkół: Te samorządy podjęły już uchwały dostosowujące szkoły do reformy edukacji

Większość dużych miast uchwały podjęła ostateczne uchwały dostosowujące sieć szkolną do reformy edukacji - poinformował wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Uchwały podjęły już m.in. Warszawa, Szczecin, Koszalin, Poznań, Rzeszów, Zielona Góra, Białystok, Lublin i Wrocław.
Likwidacja gimnazjum, nowa sieć szkół: Te samorządy podjęły już uchwały dostosowujące szkoły do reformy edukacji
Wszystkie uchwały, które samorządy nadesłały do kuratoriów zostały zaopiniowane pozytywnie, lub pozytywnie warunkowo (fot.pixabay.com)

• Do 31 marca samorządy mają czas na podjęcie uchwał ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

• Do 28 marca ostateczne uchwały podjęło 40 proc. samorządów.

• W kilku gminach uchwały nie zostaną podjęte, a spór z kuratorem zakończy się w sądzie.

Samorządy mają czas na podjęcie uchwał ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego do 31 marca. Z informacji kuratorów oświaty wynika, że około 60 proc. samorządów podejmie ostateczną uchwałę na sesjach zaplanowanych na 29-30-31 marca.

Jak powiedział Kopeć "większość dużych miast uchwały podjęła". Nowa sieć szkolna uchwalona jest już m.in. w Warszawie, Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Białymstoku, Lublinie, Wrocławiu.

Wiceminister dodał, że wszystkie uchwały, które samorządy nadesłały do kuratoriów zostały zaopiniowane pozytywnie, lub pozytywnie warunkowo. "Żadna z uchwał przekazanych kuratorium nie otrzymała opinii negatywnej" - poinformowało MEN.

Są jednak w kraju przypadki samorządów - według Kopcia cztery - gdzie uchwały nie zostaną podjęte w ogóle, a spór samorządu z kuratorem o sieć szkolną zakończy się w sądzie. Takim przypadkiem jest np. Łódź, gdzie radni zdecydowali o zaskarżeniu do sądu opinii kuratora, kwestionującej przedstawiony przez miasto projekt nowej sieci szkół.

Czytaj też: Sieć szkół niemal w całej Polsce gotowa

Łódzki kurator Grzegorz Wierzchowski wydał opinię "pozytywną warunkowo" dla przygotowanego przez magistrat i przyjętego przez radnych projektu nowej sieci szkół, który zakładał m.in. wygaszenie 11 z 42 gimnazjów, połączenie pozostałych z innymi typami szkół oraz utworzenie czterech nowych podstawówek i jednego liceum. Kurator postulował m.in. aby zamiast czterech nowych szkół podstawowych utworzyć ich osiem, argumentując, że w ten sposób w wielu placówkach udałoby się ograniczyć konieczność nauki na dwie zmiany. Przyjęcie tego rozwiązania było warunkiem uznania jego opinii za pozytywną. Poprawki od początku kwestionował łódzki magistrat.

"Jeżeli chodzi o Łódź, jestem w stałym kontakcie z kuratorem oświaty, także rozmawiałem dzisiaj z wojewodą łódzkim w tej sprawie - jest to oczywiście problem i decyzja samorządu czyli decyzja pani prezydent i tych radnych, którzy takie działanie podjęli niestety jest niekorzystna - dla rodziców, dla uczniów, dla nauczycieli - podjęcie uchwały byłoby zdecydowanie korzystniejsze" - ocenił wiceminister.

Według niego działania kuratora w Łodzi "były motywowane dobrem ucznia" i miały m.in. zapobiec zwiększeniu zmianowości w szkołach.

"Jeżeli nie podjęto tej uchwały, to generalnie jest to już samo w sobie naruszeniem prawa, bo samorząd powinien podjąć decyzję o sieci" - dodał Kopeć.

Jak podkreślił, niepodjęcie uchwały przez którykolwiek z samorządów nie ma wpływu na wprowadzanie reformy oświaty ponieważ - zgodnie z przepisami wprowadzającymi reformę - jeśli samorząd uchwały nie podjął przekształcenie szkół następuje z mocy prawa czyli gimnazja ulegają wygaszeniu, a sześcioklasowe podstawówki zamieniają się w szkoły ośmioletnie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE