PARTNER PORTALU
 • BGK

Likwidacja gimnazjum: ZNP broni gimnazjów. Zebrał prawie 250 tys. podpisów w tej sprawie

 • PAP/AT    19 stycznia 2016 - 18:30
Likwidacja gimnazjum: ZNP broni gimnazjów. Zebrał prawie 250 tys. podpisów w tej sprawie
Gimnazja nie mogą być zakładnikiem nieprzemyślanych obietnic polityków składanych w kampaniach wyborczych - informuje ZNP (fot.znp.edu.pl)

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał blisko 250 tys. podpisów za zachowaniem gimnazjów w systemie edukacji.
• Do związku wpłynęło też ponad 200 tys. podpisów zebranych w tej sprawie przez uczniów
• Za pozostawieniem gimnazjów opowiadają się także samorządy.
Niemal 250 tys. podpisów za zachowaniem gimnazjów w systemie edukacji zebrał ZNP w ramach kampanii "Razem dla gimnazjów". Do związku wpłynęło też ponad 200 tys. podpisów zebranych w tej sprawie przez uczniów - poinformował prezes związku Sławomir Broniarz.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że kampania będzie kontynuowana do końca stycznia.

- Codziennie przychodzą do nas kolejne listy, apele w tej sprawie podpisane przez nauczycieli i samorządowców - zaznaczył.

Podał także, że za pozostawieniem gimnazjów w systemie edukacji opowiadają się także samorządy. Jako przykład wymienił 32 uchwały podjęte przez rady gmin, powiatów i miast z województwa mazowieckiego wyrażające negatywny stosunek tych gremiów samorządowych do pomysłu likwidacji gimnazjów.

- ZNP na 8 lutego zaprosił minister edukacji Annę Zalewską na posiedzenie prezydium Zarządu Głównego, aby dowiedzieć się, jakie są ostateczne plany Ministerstwa Edukacji Narodowej - poinformował prezes związku.

- Chcemy wiedzieć, jaki będzie harmonogram działań w sprawie gimnazjów (). Pani minister zapowiedziała, że na koniec stycznia będzie gotowa ze swoją propozycją dotyczącą tych placówek - dodał.

Kampanię "Razem dla gimnazjów" ZNP prowadzi od 25 listopada.

- Ta kampania ma być odpowiedzią środowiska nauczycielskiego na propozycję MEN dotyczącą likwidacji gimnazjów, bądź wygaszania tego elementu ustroju szkolnego. Jak wszyscy pamiętamy pani premier Beata Szydło w swoim expose i wicepremier Piotr Gliński wypowiadając się na temat gimnazjów uznawali fakt likwidacji tego elementu ustroju za przesądzony, za dokonany - wyjaśnił Broniarz.

Przypomniał, że w gimnazjach uczy się ponad 1,1 mln uczniów, a pracuje ponad 100 tys. nauczycieli i ponad 20 tys. pracowników administracyjno-obsługowych.

- To także ogromny kapitał zbudowany przez samorządy i lokalne społeczności w postaci bardzo nowoczesnych szkół, nowoczesnych placówek, nowoczesnego zaplecza dydaktycznego. Miało by to pójść w ruinę. Większość samorządów, w pismach do zarządu głównego ZNP, informuje nas, że nie ma sensu, a przede wszystkim nie ma planów na wykorzystanie tych pomieszczeń na inne cele niż edukacyjne - mówił Broniarz. - Samorządy utyskują też, że nikt tych planów z nimi nie konsultował" - dodał.

Prezes ZNP, wyjaśniając dlaczego związek rozpoczął kampanię, powiedział:

- Proszę się nie dziwić. Ratujemy miejsca pracy, ratujemy szkoły i uczniów, którzy nie zasługują na takie instrumentalne traktowanie.

- Nie chcemy też, aby edukacja i działania wobec tego newralgicznego obszaru podlegały politycznej fluktuacji. Chcemy - za czym opowiadamy się od wielu lat - by edukacja była przedmiotem debaty publicznej, a jej efektem wypracowane stanowiska. Nie powinno być tak, że do wypracowanych stanowisk próbujemy dokooptować opinię publiczną korzystając li i wyłącznie ze swoich zwolenników - podkreślił Broniarz.×
KOMENTARZE (32)

 • ...., 2017-07-03 11:47:09

  Do oleś_ka: Widać że skończyłaś 8 klas jak się liczyć dzieci nie zmieni 9-3=6 klas a nie 9 czyli ⅓ nauczycieli nie jest potrzebna a nie mają wykształcenia aby uczuć w innych szkołach....
 • Rodzic, 2016-02-21 20:34:00

  Popieram poniższy wpis. Ja też jestem matką ucznia który chodzi do Gimnazjum i jesteśmy bardzo zadowoleni z tej szkoły. Bardzo dobra wykwalifikowana kadra nauczycieli, piękna nowa przejrzysta szkoła, spokój między uczniami jednym słowem super. Dlatego tak bardzo mnie wkurza ten niepotrzebny szum obe...cnej pani minister o wygaszaniu tych świetnych szkół. Niech pani minister zajmie się naprawdę problemami związanymi z innymi sprawami tego resortu i zostawi w spokoju Gimnazja, ich uczniów i nauczycieli. Pozdrawiam.  rozwiń
 • Barbara, 2016-02-21 20:16:59

  Będzie pani pisać to samo co chwila? Niech się najpierw pani zastanowi zanim napisze pani takie bzdury. Ja uważam że Gimnazja powinny stanowczo zostać i wiem co piszę. Mój syn był uczniem Gimnazjum , świetna szkoła , bardzo profesjonalne podejście nauczycieli do uczniów, bardzo wysokie osiągnięcia ...uczniów w różnych olimpiadach. Syn wyniósł z Gimnazjum samo dobro, nawiązał w nim przyjażnie z kolegami i koleżankami które trwają do dnia obecnego. Uczniowie po Gimnazjach dostają się do bardzo dobrych renomowanych szkół średnich czego chcieć więcej? Zostawcie Gimnazja w spokoju i pozwólcie dzieciom i nauczycielom realizować się.  rozwiń