Likwidacja gimnazjum: ZNP broni gimnazjów. Zebrał prawie 250 tys. podpisów w tej sprawie

• Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał blisko 250 tys. podpisów za zachowaniem gimnazjów w systemie edukacji.
• Do związku wpłynęło też ponad 200 tys. podpisów zebranych w tej sprawie przez uczniów
• Za pozostawieniem gimnazjów opowiadają się także samorządy.
Likwidacja gimnazjum: ZNP broni gimnazjów. Zebrał prawie 250 tys. podpisów w tej sprawie
Gimnazja nie mogą być zakładnikiem nieprzemyślanych obietnic polityków składanych w kampaniach wyborczych - informuje ZNP (fot.znp.edu.pl)

Niemal 250 tys. podpisów za zachowaniem gimnazjów w systemie edukacji zebrał ZNP w ramach kampanii "Razem dla gimnazjów". Do związku wpłynęło też ponad 200 tys. podpisów zebranych w tej sprawie przez uczniów - poinformował prezes związku Sławomir Broniarz.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że kampania będzie kontynuowana do końca stycznia.

- Codziennie przychodzą do nas kolejne listy, apele w tej sprawie podpisane przez nauczycieli i samorządowców - zaznaczył.

Podał także, że za pozostawieniem gimnazjów w systemie edukacji opowiadają się także samorządy. Jako przykład wymienił 32 uchwały podjęte przez rady gmin, powiatów i miast z województwa mazowieckiego wyrażające negatywny stosunek tych gremiów samorządowych do pomysłu likwidacji gimnazjów.

- ZNP na 8 lutego zaprosił minister edukacji Annę Zalewską na posiedzenie prezydium Zarządu Głównego, aby dowiedzieć się, jakie są ostateczne plany Ministerstwa Edukacji Narodowej - poinformował prezes związku.

- Chcemy wiedzieć, jaki będzie harmonogram działań w sprawie gimnazjów (). Pani minister zapowiedziała, że na koniec stycznia będzie gotowa ze swoją propozycją dotyczącą tych placówek - dodał.

Kampanię "Razem dla gimnazjów" ZNP prowadzi od 25 listopada.

- Ta kampania ma być odpowiedzią środowiska nauczycielskiego na propozycję MEN dotyczącą likwidacji gimnazjów, bądź wygaszania tego elementu ustroju szkolnego. Jak wszyscy pamiętamy pani premier Beata Szydło w swoim expose i wicepremier Piotr Gliński wypowiadając się na temat gimnazjów uznawali fakt likwidacji tego elementu ustroju za przesądzony, za dokonany - wyjaśnił Broniarz.

Petycja
Petycja "Razem dla gimnazjów" (fot.znp.edu.pl)

Przypomniał, że w gimnazjach uczy się ponad 1,1 mln uczniów, a pracuje ponad 100 tys. nauczycieli i ponad 20 tys. pracowników administracyjno-obsługowych.

- To także ogromny kapitał zbudowany przez samorządy i lokalne społeczności w postaci bardzo nowoczesnych szkół, nowoczesnych placówek, nowoczesnego zaplecza dydaktycznego. Miało by to pójść w ruinę. Większość samorządów, w pismach do zarządu głównego ZNP, informuje nas, że nie ma sensu, a przede wszystkim nie ma planów na wykorzystanie tych pomieszczeń na inne cele niż edukacyjne - mówił Broniarz. - Samorządy utyskują też, że nikt tych planów z nimi nie konsultował" - dodał.

Prezes ZNP, wyjaśniając dlaczego związek rozpoczął kampanię, powiedział:

- Proszę się nie dziwić. Ratujemy miejsca pracy, ratujemy szkoły i uczniów, którzy nie zasługują na takie instrumentalne traktowanie.

- Nie chcemy też, aby edukacja i działania wobec tego newralgicznego obszaru podlegały politycznej fluktuacji. Chcemy - za czym opowiadamy się od wielu lat - by edukacja była przedmiotem debaty publicznej, a jej efektem wypracowane stanowiska. Nie powinno być tak, że do wypracowanych stanowisk próbujemy dokooptować opinię publiczną korzystając li i wyłącznie ze swoich zwolenników - podkreślił Broniarz.

Komentując we wtorek wyniki kampanii ZNP minister edukacji powiedziała dziennikarzom:

- Przede wszystkim wielki szacunek dla pracy nauczycieli, przede wszystkim dla nauczycieli gimnazjów, którzy zostali wystraszeni przez pana prezesa Broniarza, że zostaną zwolnieni, że stracą pracę.

 


KOMENTARZE (31)ZOBACZ WSZYSTKIE

Popieram poniższy wpis. Ja też jestem matką ucznia który chodzi do Gimnazjum i jesteśmy bardzo zadowoleni z tej szkoły. Bardzo dobra wykwalifikowana kadra nauczycieli, piękna nowa przejrzysta szkoła, spokój między uczniami jednym słowem super. Dlatego tak bardzo mnie wkurza ten niepotrzebny szum obe...cnej pani minister o wygaszaniu tych świetnych szkół. Niech pani minister zajmie się naprawdę problemami związanymi z innymi sprawami tego resortu i zostawi w spokoju Gimnazja, ich uczniów i nauczycieli. Pozdrawiam. rozwiń

Rodzic, 2016-02-21 20:34:00 odpowiedz

Będzie pani pisać to samo co chwila? Niech się najpierw pani zastanowi zanim napisze pani takie bzdury. Ja uważam że Gimnazja powinny stanowczo zostać i wiem co piszę. Mój syn był uczniem Gimnazjum , świetna szkoła , bardzo profesjonalne podejście nauczycieli do uczniów, bardzo wysokie osiągnięcia ...uczniów w różnych olimpiadach. Syn wyniósł z Gimnazjum samo dobro, nawiązał w nim przyjażnie z kolegami i koleżankami które trwają do dnia obecnego. Uczniowie po Gimnazjach dostają się do bardzo dobrych renomowanych szkół średnich czego chcieć więcej? Zostawcie Gimnazja w spokoju i pozwólcie dzieciom i nauczycielom realizować się. rozwiń

Barbara, 2016-02-21 20:16:59 odpowiedz

Uważam, że gimnazja powinny być zlikwidowane! Ośmioletnia podstawówka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i ułatwia zapanowanie nad dziećmi! Szkoła powinna służyć dzieciom a nie być jedynie miejscem zatrudnienia nauczycieli, ich opinia nie jest więc obiektywna! Aczkolwiek uważam, że bardzo mądrym... rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ustawy regulującej równy podział ilości godzin nauczycieli i zakaz nadgodzin! Dzięki temu faktycznie nauczyciele nie straciliby pracy I nie byłoby sytuacji, że  jeden ma 26 godzin a inny tylko 8!! Uważam, że to rozwiązałoby problem uczniów i nauczycieli. Pozdrawiam,  Ania rozwiń

Zlikwidować, 2016-02-06 15:39:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE