PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja szkół: W 2016 r. może zostać zamkniętych kilkadziesiąt szkół

  • PAP/AT    4 lutego 2016 - 07:24
Likwidacja szkół: W 2016 r. może zostać zamkniętych kilkadziesiąt szkół
Od 2016 roku obowiązują przepisy, które pozwalają kuratorom oświaty zablokować likwidację szkoły (fot.men.gov.pl)

• Z edukacyjnej mapy Polski może w tym roku zniknąć kilkadziesiąt szkół.
• Ze wstępnych szacunków MEN wynika, że samorządy mogą zgłosić do zamknięcia tyle placówek co przed rokiem.
• Samorządy do końca miesiąca muszą przyjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkół.
Minister edukacji Anna Zalewska przypomina jednak, że od tego roku obowiązują przepisy, które pozwalają kuratorom oświaty zablokować likwidację szkoły. Kilku już zadeklarowało gotowość skorzystania z tego prawa. Jednocześnie minister Zalewska zachęca samorządy do wstrzymania się z tymi decyzjami. Być może po planowanych zmianach w systemie edukacji organy prowadzące przestaną twierdzić, że nie opłaca się prowadzić szkół.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego liczy na odwagę kuratorów. W innym wypadku w jego opinii skala likwidacji szkół może być większa niż w ostatnich latach. Może to mieć związek z mniejszą liczbą dzieci w pierwszych klasach i przesuwaniem uczniów do innych placówek.

Czytaj też: Zakaz likwidacji szkół prowadzonych przez samorządy?

Samorządy mają czas do końca miesiąca na przyjęcie uchwał intencyjnych w sprawie zamiaru likwidacji szkół. Praktyka jednak pokazuje, że liczba rzeczywiście zamkniętych od września placówek jest mniejsza niż deklarowana na początku roku. W 2015 roku samorządy deklarowały zamknięcie 99 placówek, ostatecznie zlikwidowano 27.

Z danych przesłanych przez MEN wynika, że od 2007 roku z edukacyjnej mapy kraju zniknęło ponad 2700 szkół.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jerzy MIs, 2017-02-10 10:02:50

    Bestroskie likwidacje szkół podstawowych w Polsce to likwidacja polskości na wsiach. Jakoś nigdy nie słyszałem, że zlikwidowano jakiś urząd wójta czy burmistrza utrzymywanego za mln zł podatnika, względnie obniżono jego uposażenie !! względnie zmniejszono ilość radnych . Wójt kosztuje polski...ego podatnika rocznie ponad 1,8mln ! do tego dochodzi zgraja bezradnych na usługach wójta.  rozwiń
  • Chełmianin N, 2016-02-04 11:26:52

    TRÓJSTOPNIOWY PODZIAŁ! W zniewolonej szkoły budowano, a w wolności setki zlikwidowano. Za PRL-u nauczyciel pożądany a dziś ich i szkół za dużo mamy, bo dzieci nie chcą rodzić mamy. Socjalizm,to ludka uciemiężenie, a kapitalizm dla ludka utrapienie. Władzę posiada AWS-ka zmiana, że mamy Wój...ta, Pana i Plebana, a morał taki: trójki się słuchamy i dzięki temu, robimy co chcemy!  rozwiń