PARTNER PORTALU
 • BGK

Likwidacja szkół w prokuraturze

 • GK/PAP    22 sierpnia 2012 - 15:27
Likwidacja szkół w prokuraturze

Wojewoda opolski skierował do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Kędzierzyna-Koźla Tomasza Wantułę. Chodzi o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody.
ZAKTUALIZOWANA: Wszystkie trzy zawiadomienia dotyczą nieuprawnionego wykonywania uchwał Rady Miasta w sprawie likwidacji i przekształcenia placówek oświatowych.

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Opolu Lidia Sieradzka, taka sprawa wpłynęła do Prokuratury Rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu, a ta zwróciła się do Prokuratury Okręgowej w Opolu o wyznaczenie innej jednostki do prowadzenia sprawy. Pismo w tej sprawie nie dotarło jednak jeszcze do Opola.

W lutym br. władze Kędzierzyna-Koźla zadecydowały o likwidacji dwóch szkół podstawowych - szkoły nr 13 i szkoły nr 14. Dwie kolejne - nr 12 i 20 - miały być połączone. Uchwały intencyjne w sprawie połączenia oraz likwidacji szkół radni Kędzierzyna-Koźla podjęli w ostatnich dniach lutego.

Na powiadomienie o zamiarze likwidacji lub połączenia szkół rodziców dzieci, które do nich uczęszczały, pozostało wtedy gminie dwa dni. Część rodziców stwierdziła, że taka informacja do nich nie dotarła. Tymczasem gmina ma obowiązek ją dostarczyć.

W czerwcu wojewoda opolski Ryszard Wilczyński w ramach prowadzonego nadzoru wydał rozstrzygnięcia stwierdzające nieważność uchwał Rady Miasta dotyczących likwidacji dwóch i przekształcenia jednej szkoły.

<!-- pagebreak //-->

"Stwierdzono, że Rada Miasta podjęła te uchwały z naruszeniem prawa, bo nie powiadomiła części rodziców uczniów o zamiarze likwidacji szkoły z wymaganym sześciomiesięcznym wyprzedzeniem" - wyjaśnił rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński.

Gmina zaskarżyła jednak rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. "Skarga gminy wraz z odpowiedzią wojewody została przesłana do WSA na początku sierpnia" - poinformował Szopiński.

Rzecznik wojewody dodał, że m.in. kędzierzyński Związek Nauczycielstwa Polskiego powiadomił wojewodę opolskiego, że zakwestionowane uchwały są jednak przez miasto Kędzierzyn-Koźle realizowane.

"Tymczasem w myśl zapisów ustawy o samorządzie gminnym stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności zakwestionowanej uchwały wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego" - powiedział Szopiński.

Dodał, że w ocenie wojewody wykonanie zakwestionowanych uchwał przed prawomocnym rozstrzygnięciem skargi gminy przez WSA może spowodować "trudne do odwrócenia skutki i zagrożenie interesu publicznego".

Z prezydentem Kędzierzyna-Koźla i jego asystentem ds. informacji publicznej nie udało się PAP skontaktować.

<!-- pagebreak //-->

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Wojewoda opolski złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

Zawiadomienie dotyczy realizowania przez prezydenta zaskarżonych przez wojewodę jako niezgodnych z prawem uchwał kędzierzyńskiej rady miasta w sprawie likwidacji 3 szkół podstawowych w mieście.

W końcu czerwca br. wojewoda opolski w rozstrzygnięciu nadzorczym unieważnił uchwały o likwidacji trzech podstawówek w Kędzierzynie-Koźlu uznając je za niezgodne z prawem.

Rada miasta głosami koalicji popierającej prezydenta w tym samym dniu uchwaliła, że od zaskarżenia wojewody odwoła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Prezydent Kedzierzyna-Koźla zdecydował na tej podstawie, że uchwały te będzie realizował, ponieważ unieważnienie uchwał likwidacyjnych przez wojewodę jest nieprawomocne, pomimo że prawo jednoznacznie stanowi, iż samo rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody automatycznie wstrzymuje wykonanie uchwał z mocy prawa.

Interpretację tę, o wstrzymaniu z mocy prawa wykonania uchwał przez unieważnienie wojewody poparł też w ostatnich dniach WSA w Opolu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Zenon z Kędzierzyna, 2012-08-22 21:00:19

  Wantuła nie jest z PO, startował pod szyldem własnego komitetu wyborczego. Ciekawostką ilustrującą moralność tego człowieka jest fakt, że niektórym członkom komitetu, którzy wpłacili kasę na jego kampanię wyborczą w ramach rewanżu zapewnił eksponowane stanowiska w urzędzie miasta, gminnych jednostka...ch i spółkach. Żeby to zrobić pozwalniał pod byle pretekstem kilkunastu kompetentnych pracowników z wieloletnim doświadczeniem. Przykładem &#8222;kompetencji&#8221; nowej kadry może być m. in. zlekceważenie rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, który wcześniej unieważnił 3 uchwały rady miasta i teraz, z powodu nie przyjęcia tego faktu do wiadomości przez prezydenta i kontynuowania nielegalnej likwidacji szkół musiał zawiadomić prokuraturę.  rozwiń
 • mieszkanka, 2012-08-22 20:42:40

  Nie wszyscy mieszkańcy K-K głosowali na geriatrę. Ale to chyba jest oczywiste...
 • niepo, 2012-08-22 20:01:59

  Co to? Nie jest w PO ?