PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja szkoły dopiero za rok?

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    20 kwietnia 2012 - 10:17
Likwidacja szkoły dopiero za rok?

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przy ul. Teatralnej w Sosnowcu nowy rok szkolny rozpoczną najprawdopodobniej w dotychczasowej placówce.
– Dostaliśmy dar od losu – mówią rodzice dzieci na wieść o tym, że likwidację szkoły planuje się przesunąć na 2013 rok.

Sprawa likwidacji szkoły wywołała wiele kontrowersji. Emocje były tak wielkie, że kiedy nie pomogły wystąpienia nauczycieli i rodziców na specjalnie zwoływanych w tej sprawie spotkaniach, postanowiono przeprowadzić referendum.

– Jeśli to prawda, że likwidacja szkoły przesunie się w czasie, to mamy cały rok na udowodnienie, że szkoła jest warta tego, by funkcjonować, że nie wolno jej likwidować – mówią rodzice. Wiceprezydent miasta (zabierz głos/oceń prezydenta) Agnieszka Czechowska – Kopeć przyznaje, że być może istotnie potrzeba więcej czasu, by zmiany w przypadku tej szkoły przeprowadzić delikatnie.

– Będziemy rekomendowali radnym zmianę uchwały tak, by likwidacja nastąpiła z dniem 31 sierpnia 2013 roku, nie jak planowaliśmy 31 sierpnia roku 2012. Wszystko trzeba przygotować z rozmysłem, spokojnie – wyjaśnia. Dodaje, że sprawie likwidacji ZSS nr 1 towarzyszyło zbyt wiele napięć.

Z takiej decyzji niewątpliwie zadowoleni są nauczyciele i dyrekcja ZSS nr 1. Ziemowit Dudziński, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych, nie ukrywa, że jeśli radni podejmą taką decyzję, to będzie się z czego cieszyć.

– Mamy rok, bo przecież nikt nie mówi o tym, że likwidacja nie nastąpi. Ale przez ten czas spróbujemy pokazać na co nas stać i przekonać, że jedyną słuszną decyzją jest pozostawienie placówki w niezmienionym kształcie – mówi – Nie siedzieliśmy do tej pory z założonymi rękami. Prężnie działaliśmy. Dano nam więcej czasu, by udowodnić, że powinniśmy zostać tu, gdzie funkcjonujemy od początku – dodaje.

Przyjaciele szkoły twierdzą, że placówka zyskała drugą szansę. – Jak dotychczas zajmiemy się swoją pracą, by pokazać jak bardzo jesteśmy potrzebni. Jeżeli jednak doszłoby do likwidacji szkoły, przez ten rok będziemy mieli czas na ukierunkowanie, a to też wiele znaczy – tłumaczy dyrektor Dudziński.

Bez względu na to, że ZSS nr 1 najprawdopodobniej jeszcze przez rok pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu, w mieście nieustannie trwa akcja zbierania podpisów pod referendum dotyczącym zmian w sosnowieckiej oświacie.

Dotychczas z wymaganych 18 tysięcy podpisów wolontariusze zebrali 11 tysięcy. Mówi się także o tym, że rodzice dzieci z ZSS nr 1 starają się o to, by założyć stowarzyszenie, które mogłoby przejąć szkołę. Na razie ZSS nr 1, jeśli tak postanowią radni, przez rok pozostanie na swoim miejscu. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na sesji Rady Miejskiej jeszcze w tym miesiącu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.