PARTNER PORTALU
  • BGK

List minister do uczniów, nauczycieli i rodziców

  • PAP    3 września 2012 - 10:35
List minister do uczniów, nauczycieli i rodziców

Rok szkolny 2012/2013 będzie „Rokiem bezpiecznej szkoły” – napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w liście do uczniów, nauczycieli i rodziców z okazji inauguracji nowego roku szkolnego.
Od kilku lat Ministerstwo Edukacji Narodowej nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Rok szkolny 2008/2009 był „Rokiem przedszkolaka”, rok szkolny 2009/2010 – „Rokiem historii najnowszej”, rok szkolny 2010/2011 – „Rokiem odkrywania talentów”, a rok szkolny 2011/2012 – „Rokiem szkoły z pasją”.

Czytaj też: Cieszę się z każdego sześciolatka w szkole

„Dbałość o bezpieczeństwo i wychowanie uczniów jest obowiązkiem szkoły przez cały czas jej działalności. Warto jednak w sposób szczególny podkreślić rolę, jaką w działaniach szkoły pełnią wychowanie i zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też proponuję, aby nowy rok szkolny był Rokiem bezpiecznej szkoły i aby działania środowiska oświatowego skupiły się w najbliższych miesiącach właśnie na sprawach bezpieczeństwa i wychowania” – napisała Szumilas w liście.

Czytaj też: Szkoły na początku trudnego roku

Zaapelowała o dbanie o sprzyjające rozwojowi i bezpieczne dla uczniów otoczenie. „Chrońmy dzieci i młodzież przed przemocą fizyczną, psychiczną i używkami. Budujmy poczucie bezpieczeństwa poprzez kształtowanie postaw obywatelskich. Uczmy współpracy i odpowiedzialności za siebie i innych. Promujmy wolontariat. Wykorzystajmy możliwości, jakie dla zdrowia dziecka daje ruch fizyczny. Wykorzystujmy powstające boiska i place zabaw i rozwijajmy pasje młodych Polaków” – podkreśliła.

W liście minister edukacji poruszyła też inne kwestie. „Szkoła potrzebuje czasu, w którym będzie się mogła skupić na działaniach podejmowanych z myślą o przyszłości swoich uczniów i lepszym wykorzystaniu ich możliwości” – napisała Szumilas. Jej zdaniem, nowy rok szkolny powinien być czasem spokojnej pracy.

„Szczególnie ważny będzie dla uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Będą oni kontynuowali kształcenie ogólne rozpoczęte w gimnazjum. Ten jeden wspólny i solidny fundament pozwoli na pogłębienie wiedzy i zainteresowań w kolejnych latach, kiedy będą poznawać bliżej wybrane przez siebie dziedziny. Będą również pierwszym rocznikiem, który pozna dogłębnie historię najnowszą dzięki przeznaczeniu na nią całego roku nauki” – zaznaczyła.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • lala, 2012-09-03 22:15:09

    milo taki list dostac