PARTNER PORTALU
 • BGK

LO w Gdańsku będzie kształcić strażników miejskich

 • pt    26 marca 2015 - 09:52
LO w Gdańsku będzie kształcić strażników miejskich

W Gdańsku powstanie pierwsza w Polsce klasa o profilu straż miejska - fot.sm.czestochowa.pl

Wiele samorządów zlikwidowało straże miejskie lub gminne, a w Gdańsku powstanie pierwsza w Polsce klasa mundurowa o profilu straży miejskiej.
Porozumienie w sprawie powołania klasy podpisała dyrekcja IV Liceum Ogólnokształcącego i komendant Straży Miejskiej w Gdańsku Leszek Walczak.

- IV LO to szkoła, która ma już klasy mundurowe: policji i straży granicznej. W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy także porozumienie ze służbą więzienną w sprawie utworzenia klasy penitencjarnej. Dla miasta to ważne, aby również służba, jaką na co dzień pełnią strażnicy miejscy, miała swoje odzwierciedlenie w takim liceum – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk.

Czytaj: Stołeczna straż miejska wylicza wykroczenia osób z immunitetami

Podpisane 25 marca porozumienie przewiduje między innymi, że funkcjonariusze SM poprowadzą tygodniowo co najmniej dwie godziny zajęć teoretycznych i praktycznych. Będą też zapraszać uczniów klasy do udziału w różnych imprezach i uroczystościach, organizowanych przez formację.

Straż Miejska udzieli szkole wszelkiej pomocy, by zajęcia mundurowe były realizowane w sposób profesjonalny i atrakcyjny: zapewni materiały i pomoce dydaktyczne na wybrane lekcje.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani aktywnością uczniów w zdobywaniu wiedzy zarówno z zakresu organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa, jak również na temat prawa lokalnego. Nasi uczniowie to mieszkańcy Gdańska. Powinni znać miejscowe przepisy – podkreśliła dyrektor IV LO Elżbieta Januszewska.

Dodała, że w programie nauczania pojawią się innowacje z zakresu psychologii, będzie mowa o pracy w trudnych warunkach i w stresie, przewidziano też zajęcia praktyczne.

Naukę w nowej klasie uczniowie powinni zacząć już od września.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Rony, 2015-03-29 00:06:26

  Czy kończąc klasę farmaceutyczną lub policyjną lub jakąkolwiek w lo, wyjdzie farmaceuta, policjant lub inny "zawodowiec"????? PR i robienie prostym ludziom wody z mózgu. To może nie mieszajmy zadań szkol zawodowych i ogólnokształcących, ale z drugiej strony - jak przyjmować do szkoły zawod...owej strażaków lub policjantów, jeśli nie ma takiego zawodu w wykazie , za to lo może wszystko, chociaż bez możliwości wydania świadectwa potwierdzającego uzyskanie zawodu. O co tu chodzi????  rozwiń
 • Eterno Vagabundo, 2015-03-27 00:56:44

  Może nadejdą Wreszcie takie czasy, Że Władza będzie Wysokiej klasy.
 • stworzyciel, 2015-03-26 11:29:07

  Oby tylko straż miejska w przyszłości zajmowała się tym, do czego została powołana i przeznaczona a nie nabijaniem kasy dla władców miast i gmin poprzez zadanie odgórne typu: MIŁUJ BLIźNIEGO SWEGO (polaka) AŻ KOSZULĘ ZEDRZESZ Z NIEGO. Proponuję, stworzyć też, równorzędne klasy dla przyszłych urzędni...ków skarbowych. Polscy komornicy zaś, tę sztukę o koszuli, dawno już opanowali.  rozwiń