PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź będzie kształcić w zawodach kolejowych

  • PAP    10 listopada 2011 - 19:57
Łódź będzie kształcić w zawodach kolejowych

Klasy kształcące młodzież w zawodach kolejowych mają powstać od przyszłego roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łodzi. Najlepsi uczniowie mają otrzymywać stypendia, a absolwenci mają mieć zagwarantowaną pracę
List intencyjny w tej sprawie przekazał w czwartek dyrekcji szkoły prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Zbigniew Szafrański. Nabór do klas kształcących w kierunkach: technik transportu kolejowego oraz technik dróg i mostów kolejowych ma się rozpocząć od kwietnia 2012 roku.

Współpraca szkoły i PKP PLK ma związek z rozbudową sieci kolejowej w województwie łódzkim oraz budową węzła komunikacyjnego i podziemnego dworca kolejowego w Łodzi. Według władz miasta, badania rynku pracy wykazują na zapotrzebowanie na kadrę specjalistyczną średniego szczebla, a w 2002 r. zlikwidowany został Zespół Szkół Kolejowych w Łodzi.

Prezes PKP PLK Zbigniew Szafrański uważa, że coraz bardziej widoczne są braki kadrowe w dziedzinie transportu kolejowego.

 - Staramy się odtworzyć szkolnictwo kolejowe. Chcemy, aby kolej była nowoczesna i miała zapewnionych młodych pracowników. Szkole postaramy się zapewnić wyposażenie oraz zajęcia w terenie - mówił na spotkaniu prezes PKP PLK.

Wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak podkreślił, że szkolnictwo zawodowe po raz pierwszy staje się priorytetem w dziedzinie edukacji w Łodzi.

- Utworzenie dwóch klas technicznych ma być początkiem Łodzi jako centrum kształcenia kadr kolejowych. Planujemy w naszym mieście wielkie inwestycje, dlatego będziemy potrzebować kadry na wszystkich szczeblach - mówił Cieślak.

List intencyjny przewiduje objęcie systemem stypendialnym najlepszych uczniów oraz gwarancję zatrudnienia najlepszych absolwentów, pomoc w realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych oraz doposażenie pracowni w pomoce dydaktyczne.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łodzi jest kolejną placówką, z którą PKP PLK podjęła współpracę w zakresie kształcenia w zawodach kolejowych. W 2008 r. podpisano porozumienie ze Szkołą Policealną dla dorosłych w Warszawie, w ub. roku z Zespołem Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej, a w tym roku z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Siedlcach.

W Łodzi rozpoczęły się przygotowania do budowy podziemnego dworca kolejowego, który w przyszłości stanie się główną częścią tzw. Nowego Centrum Łodzi.

To jedna z największych inwestycji kolejowych w UE. Osiem torów i cztery perony dworcowe znajdą się 16,5 m pod ziemią, zaś 10,5 m nad nimi ma przebiegać sieć podziemnych ulic i część dworca autobusowego.

Powstaną również nowe przystanki i trasy tramwajowe, a w północnej części dworca znajdą się przystanki przesiadkowe autobusów miejskich, regionalnych i dalekobieżnych. Otwarcie nowego dworca i węzła komunikacyjnego planowane jest na 2015 rok. Inwestycja współfinansowana przez UE ma kosztować ponad 1,75 mld zł.

Projekt przewiduje także w przyszłości powstanie dwóch tuneli pod Łodzią - jednego dla ruchu dalekobieżnego, regionalnego i aglomeracyjnego oraz drugiego dla kolei dużych prędkości na trasie Warszawa - Łódź - Poznań/Wrocław.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.