PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź idzie do sądu w sprawie sieci szkół

  • JS    24 marca 2017 - 21:01
Łódź idzie do sądu w sprawie sieci szkół
Konferencja prasowa wiceprezydenta Łodzi (fot. uml.lodz.pl)

Łódzki samorząd zaskarży opinię Łódzkiego Kuratora Oświaty dotyczącą nowej sieci szkół do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
• Zdaniem władz miasta kurator opiniując uchwałę Rady Miejskiej w sprawie nowej sieci szkół mógł przekroczyć swoje kompetencje.

• Wiceprezydent Tomasz Trela złożył też wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, która decyzją przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi odbędzie się w środę (29 marca).

• Skierowanie wniosku do sądu oznacza, że po 1 kwietnia w Łodzi będzie obowiązywać dotychczasowa sieć szkół czyli będzie 86 szkół podstawowych, a wszystkie samodzielne gimnazja zostaną wygaszone.

- Ze zdumieniem przyjąłem opinię kuratora, ponieważ zza biurka podważa on kompromis wypracowany przez miasto z całym środowiskiem zainteresowanym reformą – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Rozmawiałem już z dyrektorami wszystkich szkół, których miały dotyczyć zmiany, wyjaśniłem nasze stanowisko, jestem też gotowy na spotkania z nauczycielami i rodzicami jeśli będzie to potrzebne.

W swojej opinii Łódzki Kurator Oświaty za niezgodny z nową ustawą uznał projekt o utworzeniu nowego dwujęzycznego liceum nr 11, wskazał także nowe szkoły podstawowe, które miasto powinno utworzyć. Zdaniem prawników magistratu kurator mógł przekroczyć swoje kompetencje, ponieważ tworzenie nowych szkół należy do radnych. Zdaniem wiceprezydenta Treli kurator popełnił nie tylko błąd formalny, ale i merytoryczny - nie wziął pod uwagę danych demograficznych, które pokazują, że proponowane przez miasto 4 nowe szkoły podstawowe oraz rozbudowa szkoły na Olechowie zapewnią dzieciom odpowiednie warunki kształcenia.

Czytaj też: Łódzki kurator chce zmian w sieci szkół zaproponowanej przez radnych

- Skierowanie wniosku do sądu oznacza, że po 1 kwietnia w Łodzi będzie obowiązywać dotychczasowa sieć szkół czyli będzie 86 szkół podstawowych, a wszystkie samodzielne gimnazja zostaną wygaszone – wyjaśnił wiceprezydent Łodzi. – Ale dotrzymam obietnicy i utworzymy wszystkie nowe szkoły, które zaplanowaliśmy w uchwale kwestionowanej przez kuratora. Zrobimy to w trybie przewidzianym przez prawo, procedura będzie dłuższa, więc nowe placówki zaczną działać od przyszłego roku.

Łódź nie jest pierwszym miastem, które ma zastrzeżenia do opinii kuratora. 9 marca samorząd Sosnowca poinformował o skierowaniu do sądu skargi ws. zmian wskazanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach w planowanej sieci szkół po reformie. Wcześniej w woj. śląskim takie decyzje podjęły władze Dąbrowy Górniczej oraz Żarek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.