PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź ma potencjał. Niech wszyscy o tym wiedzą

  • KB    6 maja 2010 - 10:22
Łódź ma potencjał. Niech wszyscy o tym wiedzą

Łódź ma pomysł na wypracowanie i wypromowanie wizerunku Łodzi jako ośrodka akademicko-naukowego z ogromnym potencjałem.
Podczas konferencji rektorów łódzkich uczelni publicznych prezydent Łodzi Tomasz Sadzyński, przedstawił wstępne założenia współpracy władz samorządowych Łodzi ze środowiskiem akademickim.

- My o tej „Łodzi akademickiej” mówimy, my tą „Łódź akademicką” mamy. Tylko dlaczego, wszyscy inni jeszcze tego nie wiedzą, że Łódź to miasto akademickie? Cały kraj i cały świat powinny dowiedzieć się o potencjale, które ma nasze miasto. Ja przedstawię dzisiaj Państwu pewną wstępną propozycję i chciałbym byście potraktowali to, jako punkt wyjścia do dyskusji – zapowiedział prezydent Tomasz Sadzyński.

Wedle zaprezentowanej koncepcji adresatami działań promujących „Łódź akademicką” powinni być zarówno potencjalni studenci (również z innych województw), jak i osoby obecnie studiujące, a także absolwenci, którzy zastanawiają się, czy swoją zawodową przyszłość wiązać właśnie z Łodzią. Jakość nauczania i renoma uczelni, bogata oferta kulturalna miasta, możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy – to oczekiwania studentów, które Łódź musi spełniać, by przyciągać młodych ludzi.

Zadania, które powinny być podjęte to m.in.: poprawa jakości kształcenia na wszystkich etapach edukacji, rozwój współpracy międzynarodowej uczelni w ramach badań naukowych, wzmocnienie związków nauki z biznesem, połączenie kierunków kształcenia ze strategią gospodarczą Łodzi, zwiększenie współpracy szkół artystycznych z kulturalnym życiem miasta i monitoring procesów zachodzących na rynku pracy i losów absolwentów.

- Gdy spotykamy się z inwestorami, to pierwszy slajd, jaki im pokazujemy, zawiera informację, jakie mamy uczelnie i w jakich kierunkach kształcimy studentów. To jest oferta, która powinna być ustalona wspólnie z uczelniami. Wierzcie mi Państwo, że sama obecność na spotkaniu z inwestorem władz uczelni, jest wyraźnym sygnałem, że jest synergia między uczelnią a miastem– mówił prezydent Sadzyński.

Portal praktyk i staży, programy stypendiów, grantów i szkoleń, spotkania pracodawców ze studentami, Akademickie Targi Pracy – to obecne projekty, które zdaniem władz miasta powinny być rozwijane. Nowe propozycje to np.: to skierowany do potencjalnych studentów projekt „Pociąg do Łodzi” i specjalna oferta dla finalistów olimpiad przedmiotowych pn.: „Olimpijczycy do Łodzi”. Prezydent T. Sadzyński wskazał również na konieczność wypracowania jednolitej polityki komunikacyjnej miasta i łódzkich uczelni, której służyłyby m.in. jedna strona internetowa czy wspólna promocja na największych targach edukacyjnych.

Prezydent i towarzyszący mu urzędnicy wysłuchali uwag zgłaszanych przez uczestników spotkania. Następnym krokiem w dialogu samorząd - uczelnie będzie ustalenie szczegółowych warunków współpracy i powołanie w tym celu specjalnych struktur.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.