PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź wykształci maszynistów i techników mody

  • PAP    19 stycznia 2012 - 09:30
Łódź wykształci maszynistów i techników mody

Kształcenie na dwóch nowych kierunkach - maszynisty pociągu oraz technika przemysłu mody - mają rozpocząć w tym roku szkoły podlegające Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi. Na wsparcie szkolnictwa zawodowego samorząd województwa planuje przeznaczyć w 2012 roku ok. 26 mln zł.
Zdaniem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia (zabierz głos/oceń marszałka), dwa nowe kierunki kształcenia to wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu na rynku pracy.

Właściciele firm odzieżowych z Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) i województwa, które wciąż stanowią w regionie znaczący odsetek przedsiębiorstw skarżą się, że technik przemysłu mody to zawód deficytowy.

- Przy obecnym etapie rozwoju kolei w regionie i w kraju, po wspólnej analizie rynku pracy z PKP i spółką Przewozy Regionalne uznaliśmy także, że kształcenie w zawodzie maszynisty, może przynieść mieszkańcom regionu wiele korzyści - przekonuje Stępień.

Kształcenie w zawodzie "maszynista pojazdu trakcyjnego" rozpocznie się już w lutym, a prowadzone będzie przez Centrum Kształcenia Ustawicznego (CKU) Samorządu Województwa Łódzkiego przy ul. Wielkopolskiej w Łodzi, przy współpracy z Łódzkim Zakładem Przewozów Regionalnych.

Kształcenie odbywać się będzie w formie trzymiesięcznych kursów. Łódzkie CKU samorządu w grudniu ubiegłego roku zostało wpisane przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego na listę podmiotów uprawnionych do szkolenia i egzaminowania osób ubiegających się o licencje maszynisty oraz świadectwa maszynisty.

Natomiast kierunek "Technik przemysłu mody" ma wystartować od września w Publicznej Policealnej Szkole Nowoczesnych Technologii dla Dorosłych w Łodzi. Kształcenie, planowane w ramach eksperymentu pedagogicznego, będzie realizowane jednak dopiero po zatwierdzeniu programu nauczania przez MEN.

Według przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, placówki edukacyjne samorządu województwa systematycznie rozszerzają swoją ofertę.

CKU w Łodzi kształci w 23 zawodach, CKU w Tomaszowie Mazowieckim - w 22, a łódzka Publiczna Policealna Szkoła Nowoczesnych Technologii dla Dorosłych - w 14 zawodach. Są to m.in.: technik produkcji filmowej we współpracy z łódzkim oddziałem Telewizji Polskiej, renowator zabytków architektury, technik gazownictwa, czy technik dentystyczny we współpracy z Instytutem Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ĄĘ, 2012-01-19 19:50:20

    tylko i9nformujemy, ale na nic nie liczymy w tej kwestii , bo wiemy, że i tak pracy nie będzie
  • za biedny na maszynistę, 2012-01-19 10:25:33

    może dodajmy, że kurs (maszynista) kosztuje 6 tysięcy, plus 650 zł za badania lekarskie. Łaskawie mogą rozłożyć płatności za kurs na dwie raty. :D