PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie: 17 mln zł z UE na nowe miejsca w przedszkolach i kształcenie nauczycieli

  • PAP/AT    10 marca 2016 - 08:45
Łódzkie: 17 mln zł z UE na nowe miejsca w przedszkolach i kształcenie nauczycieli
Wsparciem unijnym mogą być objęte wszystkie wydatki związane z wyposażeniem przedszkola, adaptacją pomieszczeń, budową placów zabaw (fot.sezamkowo.info)

• Łódzki Urząd Marszałkowski rozpoczął nabór wniosków w konkursie dot. tworzenia nowych miejsc w przedszkolach i doskonalenia oferty edukacyjnej skierowanej do najmłodszych.
• Do podziału jest 17 mln zł z funduszy unijnych.
"Do aplikowania zachęcamy wszystkich zainteresowanych tworzeniem nowych miejsc przedszkolnych czy kształceniem nauczycieli pracujących w przedszkolach. Do podziału w tym konkursie jest 17 mln zł. W obecnej perspektywie na lata 2014-2020 będą jeszcze kolejne konkursy, ponieważ całkowita alokacja na ten cel to ponad 17 mln euro" - poinformowała członkini zarządu woj. łódzkiego Joanna Skrzydlewska.

Wsparciem unijnym mogą być objęte wszystkie wydatki związane z wyposażeniem przedszkola, adaptacją pomieszczeń, budową placów zabaw. Projekt może być realizowany jedynie na terenie gmin, w których wychowaniem przedszkolnym objęte jest mniej niż 80 proc. dzieci, dlatego będzie z niego wyłączona Łódź, w której wskaźnik ten jest wyższy.

Czytaj też: Sześciolatki w przedszkolu. Jaka subwencja dla samorządów?

Pierwsze spotkania informacyjne związane z konkursem odbędzie się 21 marca w Brzezinach, kolejne - w Bełchatowie, Łowiczu i Sieradzu. Zdaniem dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Zbigniewa Gwadery, podstawowym kryterium, jakie spełniać muszą zgłaszane wnioski, jest dopasowanie do potrzeb lokalnego rynku.

"Konkurs jest skierowany zwłaszcza do podmiotów na terenach, gdzie występuje deficyt miejsc przedszkolnych. W Łódzkiem są to najczęściej obszary wiejskie, aczkolwiek niektóre miasta również będą spełniać kryteria. Dodatkowe 20 punktów będziemy przyznawać tym podmiotom, które rozszerzają ofertę przedszkolną na terenach wiejskich, preferujemy też podmioty adaptujące rozwiązania wypracowane w poprzedniej perspektywie" - wyjaśnił Gwadera.

W poprzednich latach z dofinansowania UE na tworzenie i ulepszanie bazy przedszkolnej skorzystało w Łódzkiem ok. 420 placówek z ponad 300 gmin, które stworzyły miejsca dla 7 tys. dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.