PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie, IPN: Niecodzienna lekcja historii w terenie

  • aw/pap    14 września 2016 - 09:53
Łódzkie, IPN: Niecodzienna lekcja historii w terenie
Uczniowie z woj. łódzkiego mogą nauczyć się czegoś ważnego poza murami szkoły (fot.pixabay)

• Pod hasłem Kryptonim "Dorsze" 1941 odbędzie się pod koniec września rajd edukacyjny i konkurs wiedzy historycznej dla młodzieży szkolnej z woj. łódzkiego.
• Lekcję historii w terenie przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
Jak poinformowała Marzena Kumosińska z łódzkiego IPN, rajd będzie poświęcony postaci Marii Jasińskiej, żołnierzowi Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, która brała udział w przerzutach brytyjskich oficerów - uciekinierów z obozów jenieckich z terenów III Rzeszy na tereny Generalnego Gubernatorstwa.

Operacja, która prowadzona była przez Polskie Państwo Podziemne nosiła kryptonim "Dorsze". W pobliżu niemieckich obozów jenieckich funkcjonowała akowska sieć łączności i placówki kurierskie. W Łodzi i w pobliskich miejscowościach AK zorganizowała kilka lokali, w których chronili się zbiegli z niemieckiej niewoli żołnierze alianccy. Uratowanych jeńców odsyłano do oddziałów partyzanckich lub po wyekwipowaniu - wraz z polskimi przewodnikami - ruszali oni w dalszą drogę. Szlak przerzutu wiódł przez Bałkany do Turcji.

IPN zwraca uwagę, że celem wrześniowej lekcji historii jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z działalnością przerzutową ZWZ-AK z terenów okupowanej Polski do Wielkiej Brytanii. Łódzkie struktury AK odegrały na tych szlakach ważną rolę.

Według Instytutu na szczególną pamięć zasługuje harcerka, żołnierz AK, aptekarka Maria Eugenia Jasińska, którą Niemcy zamordowali za udzielanie pomocy zbiegłym z niewoli niemieckiej Brytyjczykom. Wyrok wykonano 20 kwietnia 1943 r., a 10 listopada 1944 r. komendant Okręgu Łódź AK ppłk Michał Stempkowski odznaczył ją Krzyżem Virtuti Militari.

Jak informuje Kumosińska trasa rajdu, który odbędzie się w czwartek 29 września, obejmuje przemarsz szlakiem operacji "Dorsze" lasami wokół węzła kolejowego Koluszki, zwiedzanie cmentarzy wojennych i miejsc pamięci w rejonie Justynowa, Gałkówka, Kaletnika. Zakończenie rajdu zaplanowano w Szkole Podstawowej w Różycy. Przygotowano dwie trasy: Justynów-Gałków-Kaletnik-Różyca oraz Eminów-Będzelin-Różyca. Obie o długości ok. 13 km.

Pisemne zgłoszenia uczestnictwa w rajdzie będą przyjmowane do 20 września w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.