PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie szkoły grają fair play

  • PAP    29 lutego 2012 - 18:16
Łódzkie szkoły grają fair play

Władze Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego podpisały w środę aneks do umowy dot. realizacji programu "Jestem fair", który ma promować wśród młodzieży pozytywne zachowania w sporcie i codziennym życiu. Program ma być bezterminowo realizowany w łódzkich gimnazjach.
To efekt sukcesu jaki odniosła pierwsza edycja projektu "Jestem fair", który w pierwszych klasach łódzkich szkół gimnazjalnych był realizowany od lutego do października 2011 roku. Za jego realizację Uniwersytet Łódzki i Urząd Miasta Łodzi zostaną nagrodzone tytułem "lidera" rządowego programu "Razem bezpieczniej", który ma ograniczać przestępczość i zachowania aspołeczne. Pamiątkową statuetkę łódzcy laureaci mają odebrać 15 marca podczas specjalnej konferencji w MSW.

"Projekt został już dostrzeżony i nagrodzony, ale to, co jest w nim najbardziej niezwykłe to ten nadzwyczajny entuzjazm, zaangażowanie i radość samych uczestników. Dlatego cieszę się bardzo, że podpisaliśmy dzisiaj aneks do wcześniejszej umowy. Aneks przesądzający o tym, że będziemy ten projekt realizować bezterminowo. To swoiste podsumowanie tego, co do tej pory udało się zrobić" - powiedział po podpisaniu aneksu wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Z podpisania aneksu cieszyła się koordynująca projekt dr Jolanta Kowalska z Uniwersytetu Łódzkiego. Przypomniała, że program był nominowany do Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA). "Nie otrzymał nagrody, został jednak bardzo dobrze przyjęty. W porównaniu ze zwycięskim projektem z Niemiec, który realizowany jest już od kilkunastu lat, nasz projekt jest bardzo młody. Dlatego cieszymy się z podpisania deklaracji na jego kontynuację. Być może za kilka lat to my będziemy najlepsi w Europie" - powiedziała Kowalska.

Głównym celem projektu "Jestem fair" jest zwalczanie rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu poprzez upowszechnianie postawy fair play. Program ma również przeciwdziałać przemocy wśród młodzieży oraz kształtować postawy tolerancji i postępowania w duchu fair play w życiu codziennym i relacjach rówieśniczych.

Program "Jestem fair" został zainicjowany w 2009 r. przez Uniwersytet Łódzki, który otrzymał wsparcie od władz Łodzi oraz MSWiA. W 2010 r. w trzech łódzkich szkołach podstawowych (jedna w pobliżu stadionu ŁKS, druga przy obiekcie Widzewa, trzecia w Śródmieściu, gdzie są kibice obu klubów) przeprowadzono warsztaty dotyczące znaczenia i zrozumienia idei fair play na boisku i w życiu codziennym. Zorganizowano także m.in. spotkania z piłkarzami ŁKS i Widzewa, warsztaty "Aktywny Kibic", mecz piłkarski i konkurs na najlepszy kulturalny doping drużyny. Były też spotkania z policjantami, na których rozmawiano o bezpieczeństwie podczas imprez sportowych.

Przed rozpoczęciem i po zakończeniu programu przeprowadzono badania dotyczące tolerancji i zasad fair play. Wzięli w nich również udział uczniowie czwartej, losowo wybranej szkoły, w której nie było zajęć w ramach programu. Okazało się, że wśród uczestników "Jestem fair" znacznie zmalała liczba osób zawężających zasady fair play wyłącznie do rywalizacji sportowej. W czwartej szkole nie było żadnej zmiany w podejściu do tych zasad.

Na początku 2011 roku podpisano umowę na realizację projektu w łódzkich gimnazjach. W ubiegłorocznej edycji do programu przystąpiło 31 szkół. Na bieżący rok organizatorzy mają już 25 zgłoszeń.

Program "Jestem fair" wspierają m.in.: MSW, PKOl, łódzka policja i straż miejska, stowarzyszenia: "Nigdy więcej" i "Czerwona Kartka Rasizmowi", Centrum Zajęć Pozalekcyjnych nr 1 w Łodzi, TVP Łódź, TV Toya oraz portal internetowy "Dzieci w Łodzi"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.