Losowanie zamiast prezentacji na maturze

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita
  • 22-07-2011
  • drukuj
Spontaniczna odpowiedź na wylosowane pytanie zamiast gotowej prezentacji – tak może wyglądać ustna matura z języka polskiego.
Losowanie zamiast prezentacji na maturze
„Trwają dyskusje nad ostateczną formą egzaminu. Skłaniamy się do tego, by uczeń losował pytanie” – mówi „Rzeczpospolitej” Lucyna Grabowska, kierownik wydziału matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. CKE testowała nowy pomysł na ok. 500 maturzystach w ramach unijnego projektu przygotowywania nowych egzaminów. Teraz opracowywane są wyniki badania, które posłużą do zaproponowania MEN zmian w maturach.

„Propozycje CKE będą analizowane i mogą zostać przyjęte jako element zmian egzaminu maturalnego, którego nową formułę MEN szykuje na 2015 rok” – zapowiada rzecznik MEN Grzegorz Żurawski. Zastrzega, że decyzje zapadną nie wcześniej niż w połowie 2012 roku.

CKE już w maju zapowiedziała odejście od obecnej formy egzaminu – prezentacji, którą uczeń sam przygotowuje w domu, a potem wygłasza przed komisją.

Katarzyna Walentynowicz, polonistka z LO im. Ruy Barbosy w Warszawie, uważa, że jakakolwiek zmiana tego, co jest teraz, byłaby ogromnym sukcesem.

„Uczniowie często kupują za ok. 30 zł gotowe prezentacje, uczą się ich na pamięć, a potem na egzaminie mówią o rzeczach, o których nie mają pojęcia. Losowanie pytań zmotywowałoby uczniów do przygotowywania się przez trzy lata” – argumentuje w „Rzeczpospolitej”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU