PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: Nauczyciele z gminy Podedwórze bez pensji za listopad

  • KDS    16 listopada 2017 - 13:43
Lubelskie: Nauczyciele z gminy Podedwórze bez pensji za listopad
Nauczyciele z Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórze na Lubelszczyźnie nie dostali pensji za listopad (fot. pixabay.com)

Nauczyciele z Zespołu Placówek Oświatowych w Podedwórze na Lubelszczyźnie nie dostali pensji za listopad. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja powtórzy się także w grudniu.
W placówce pracuje 17 nauczycieli. Jak informuje na swojej stronie radio TOK FM, chodzi o kwotę co najmniej 100 tysięcy złotych do końca roku. Dyrektor placówki tłumaczy, że braki w szkolnym budżecie zaczęły się po tym, jak poprzednia dyrekcja szkoły część pieniędzy przeznaczyła na zaległe nagrody jubileuszowe za ubiegły rok. 

Wójt gminy Krzysztof Chilczuk upatruje też źródeł problemu w wysokości subwencji oświatowej. Jego zdaniem jest ona zbyt mała. Jak tłumaczy, pieniądze idą za uczniem. Problem pojawia się, kiedy uczniów jest mało. 

– W naszym zespole tylko w trzech klasach jest powyżej 16 uczniów. We wszystkich innych jest ich mniej. Subwencja jest liczona według liczby dzieci, dlatego nie wystarcza. Co roku dokładamy do oświaty – jest to około 250 tysięcy zł rocznie – czytamy na stronie tokfm.pl wypowiedź wójta.

Okazuje się, że gmina ma problemy finansowe. Budżet na 2017 rok uchwaliła za nią Regionalna Izba Obrachunkowa.Wójt sugeruje, aby sięgnąć po pieniądze z Funduszu Socjalnego. Jednak ani dyrektor szkoły, ani związkowcy nie zgadzają się, by te środki przekazać na wynagrodzenia.

– Wtedy bym naruszył dyscyplinę finansów publicznych i nie poszedłem na coś takiego. Nauczyciele też nie chcą, by pieniądze na wypłaty poszły z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – zaznacza w rozmowie z TOK FM Artur Becher, dyrektor szkoły. Jak dodaje, złożył wniosek o zmianę planu finansowego w gminie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.