PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie. NIK po kontroli budowy szkoły zawiadamia prokuraturę

  • PAP/rs    16 listopada 2017 - 17:30
Lubelskie. NIK po kontroli budowy szkoły zawiadamia prokuraturę
Według NIK budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym była realizowana niezgodnie z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę. Fot. Shutterstock.com

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie) była realizowana niezgodnie z projektem, a wynajem tzw. szkoły kontenerowej kosztował o milion zł więcej niż gdyby ją kupiono - ustaliła NIK. Zawiadomiła prokuraturę oraz rzecznika dyscypliny finansów publicznych.
• Nowa szkoła ma służyć ponad 430 uczniom podstawówki i gimnazjum. Według ustaleń NIK do 15 maja 2017 r wydatki na realizację inwestycji wyniosły prawie 25 mln zł, a dotacje budżetu państwa na ten cel stanowiły blisko 18 mln zł.

• Wartość inwestycji, według umowy z wykonawcą, określono na 26,3 mln zł. - Na dzień 25 kwietnia 2017 r. budowa była zaawansowana w 83 proc. a termin zakończenia inwestycji został ustalony na 31 lipca 2017 r, ale z tego, co nam wiadomo, inwestycja nie została jeszcze oddana do użytku - powiedział dyrektor lubelskiej delegatury NIK Edward Lis.

• Według NIK budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym nie została odpowiednio przygotowana i była realizowana niezgodnie z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę.

O wynikach kontroli - przeprowadzonej w okresie od 15 lutego do 9 maja 2017 r. w Urzędzie Miasta Kazimierz Dolny - poinformował w czwartek dyrektor lubelskiej delegatury NIK Edward Lis.

Kontrola dotyczyła budowy nowej szkoły, a także wynajmu - w okresie tej budowy - pomieszczeń tzw. szkoły kontenerowej. Miało to związek ze zniszczeniem budynku szkoły po wybuchu gazu w maju 2011 r.

Nowa szkoła ma służyć ponad 430 uczniom podstawówki i gimnazjum. Według ustaleń NIK do 15 maja 2017 r wydatki na realizację inwestycji wyniosły prawie 25 mln zł, a dotacje budżetu państwa na ten cel stanowiły blisko 18 mln zł. Wartość inwestycji, według umowy z wykonawcą, określono na 26,3 mln zł. - Na dzień 25 kwietnia 2017 r. budowa była zaawansowana w 83 proc. a termin zakończenia inwestycji został ustalony na 31 lipca 2017 r, ale z tego, co nam wiadomo, inwestycja nie została jeszcze oddana do użytku - powiedział Lis.

Według NIK budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym nie została odpowiednio przygotowana i była realizowana niezgodnie z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę. Główny problem dotyczył zabezpieczenia przed osuwaniem się skarpy znajdującej się w sąsiedztwie powstającej szkoły. - Był to jeden z dużych obszarów ryzyka i stwierdzonych przez nas nieprawidłowości w tej kontroli - zaznaczył Lis.

Według kontrolerów już na etapie przygotowania dokumentacji projektowej zabrakło rzetelnej weryfikacji danych technicznych - w projekcie budowlanym zaprojektowano zabezpieczenie skarpy do wysokości 9,2 m, a według wyrysów map przedstawionych projektantom wysokość skarpy wynosiła ponad 15 metrów.

W trakcie budowy konieczna okazała się zmiana koncepcji zabezpieczenia skarpy. Jak tłumaczył Lis, zaplanowana początkowo metoda "gwoździowania", polegająca na mocowaniu żelbetowych pali, groziła zniszczeniem skarpy, dlatego zdecydowano, że zostanie zbudowany mur oporowy o kaskadowej konstrukcji, stabilizujący skarpę. Zmiana ta jednak spowodowała wzrost kosztów inwestycji - według szacunków o ponad 3,5 mln zł - i wydłużenie okresu budowy o co najmniej siedem miesięcy.

Kontrola wykazała też, że w wyniku nierzetelnie przeprowadzonego postępowania przetargowego gmina nie zapewniła nadzoru inwestorskiego robót budowlano-konstrukcyjnych przez inspektora posiadającego uprawnienia, wymagane przy realizacji inwestycji o wysoce skomplikowanych rozwiązaniach technicznych. Ponadto gmina nie ustanowiła inspektora nadzoru geologicznego prac związanych z zabezpieczeniem skarpy i fundamentami, pomimo wysokiego stopnia skomplikowania robót budowlanych i warunków gruntowych. Realizację tego obowiązku przekazano wykonawcy inwestycji, co było niezgodne z przepisami prawa budowlanego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.