Lublin, bezpieczeństwo w szkołach: ruszają szkolenia

Cyberprzemoc, handel ludźmi, wtargnięcie do szkoły osoby z bronią, rozpylenie gazu - to niektóre z tematów szkoleń, jakie będą przeprowadzone w szkołach w Lublinie. Mają posłużyć wypracowaniu zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia.
Lublin, bezpieczeństwo w szkołach: ruszają szkolenia
Za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrekcja. Fot. sp11piotrkow

"Lubelska szkoła jest bezpieczna, ale zawsze może być lepiej. Ten program ma wyczulić nauczycieli, rodziców, środowisko szkoły na szereg zagrożeń. Chcemy, by uczniowie czuli się bezpiecznie, a rodzice i opiekunowie mieli świadomość, że ich dzieci znajdują się pod profesjonalną opieką" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Rozpoczynający się w Lublinie projekt pod nazwą "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen" zakłada obowiązkowe przeszkolenie wszystkich pracowników administracyjnych i dydaktycznych wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich - w sumie ok. 10 tys. osób. Następnie na lekcjach wychowawczych odpowiednie szkolenia zostaną przeprowadzone wśród uczniów; obejmą one ok. 68 tys. dzieci i młodzieży.

"Szkolenia będą miały wymiar teoretyczny i praktyczny. Chcemy poprzez symulację różnych sytuacji na terenie placówek szkolnych przećwiczyć odpowiednie zachowania, na wypadek realnych zagrożeń" - powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w lubelskim ratuszu Jerzy Ostrowski.

Projekt ma posłużyć wypracowaniu zasad postępowania w szkołach w różnych sytuacjach m.in. zagrożenia atakiem terrorystycznym, podłożenia ładunku wybuchowego, wtargnięcia na teren szkoły osoby zagrażającej bezpieczeństwu dzieci. Wypracowane mają być m.in. sposoby szybkiej i bezpiecznej ewakuacji, zapobiegania wybuchom paniki.

Szkolenia dotyczyć też będą właściwych zachowań w sytuacjach, związanych z różnymi zjawiskami przestępczymi jak np. handel ludźmi, handel narkotykami, przemyt czy cyberprzemoc.

Za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrekcja. Jak podkreślił zaangażowany w projekt specjalista ds. szkoleń, kilkakrotny mistrz Polski w karate i kickboxingu, Grzegorz Adamek, w większości szkół obowiązują zasady postępowania na wypadek pożaru, ale brakuje ich w odniesieniu do innych zagrożeń.

"Obecnie nie ma takich procedur, które ujednolicałyby zasady postępowania dyrekcji i nauczycieli w takich sytuacjach. Procedury takie dają dyrektorom możliwość szybkiego reagowania i ułatwiają współpracę ze służbami jak np. policja czy straż" - zaznaczył Adamek.

W ramach projektu powstaną materiały edukacyjne, w formie m.in. filmów instruktażowych, skierowane do dzieci i młodzieży oraz portal internetowy. Pracownicy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w szkołach zostaną dodatkowo przeszkoleni z zakresu przepisów dotyczących strefy Schengen oraz języków angielskiego i ukraińskiego.

Projekt "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen" jest wspólną inicjatywą Miasta Lublin, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej.

Wartość projektu wynosi 2,5 mln zł, z czego 2,1 mln zł to dofinansowanie, jakie uzyskało miasto z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Program ma się zakończyć w kwietniu 2016 r. Wypracowane w Lublinie rozwiązania i procedury mają być udostępnione innym miastom, szkołom oraz instytucjom odpowiedzialnym za prowadzenie polityki bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE