PARTNER PORTALU
 • BGK

Lublin, bezpieczeństwo w szkołach: ruszają szkolenia

 • PAP    7 marca 2015 - 11:29
Lublin, bezpieczeństwo w szkołach: ruszają szkolenia
Za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrekcja. Fot. sp11piotrkow

Cyberprzemoc, handel ludźmi, wtargnięcie do szkoły osoby z bronią, rozpylenie gazu - to niektóre z tematów szkoleń, jakie będą przeprowadzone w szkołach w Lublinie. Mają posłużyć wypracowaniu zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia.
"Lubelska szkoła jest bezpieczna, ale zawsze może być lepiej. Ten program ma wyczulić nauczycieli, rodziców, środowisko szkoły na szereg zagrożeń. Chcemy, by uczniowie czuli się bezpiecznie, a rodzice i opiekunowie mieli świadomość, że ich dzieci znajdują się pod profesjonalną opieką" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Rozpoczynający się w Lublinie projekt pod nazwą "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen" zakłada obowiązkowe przeszkolenie wszystkich pracowników administracyjnych i dydaktycznych wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich - w sumie ok. 10 tys. osób. Następnie na lekcjach wychowawczych odpowiednie szkolenia zostaną przeprowadzone wśród uczniów; obejmą one ok. 68 tys. dzieci i młodzieży.

"Szkolenia będą miały wymiar teoretyczny i praktyczny. Chcemy poprzez symulację różnych sytuacji na terenie placówek szkolnych przećwiczyć odpowiednie zachowania, na wypadek realnych zagrożeń" - powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w lubelskim ratuszu Jerzy Ostrowski.

Projekt ma posłużyć wypracowaniu zasad postępowania w szkołach w różnych sytuacjach m.in. zagrożenia atakiem terrorystycznym, podłożenia ładunku wybuchowego, wtargnięcia na teren szkoły osoby zagrażającej bezpieczeństwu dzieci. Wypracowane mają być m.in. sposoby szybkiej i bezpiecznej ewakuacji, zapobiegania wybuchom paniki.

Szkolenia dotyczyć też będą właściwych zachowań w sytuacjach, związanych z różnymi zjawiskami przestępczymi jak np. handel ludźmi, handel narkotykami, przemyt czy cyberprzemoc.

Za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrekcja. Jak podkreślił zaangażowany w projekt specjalista ds. szkoleń, kilkakrotny mistrz Polski w karate i kickboxingu, Grzegorz Adamek, w większości szkół obowiązują zasady postępowania na wypadek pożaru, ale brakuje ich w odniesieniu do innych zagrożeń.

"Obecnie nie ma takich procedur, które ujednolicałyby zasady postępowania dyrekcji i nauczycieli w takich sytuacjach. Procedury takie dają dyrektorom możliwość szybkiego reagowania i ułatwiają współpracę ze służbami jak np. policja czy straż" - zaznaczył Adamek.

W ramach projektu powstaną materiały edukacyjne, w formie m.in. filmów instruktażowych, skierowane do dzieci i młodzieży oraz portal internetowy. Pracownicy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w szkołach zostaną dodatkowo przeszkoleni z zakresu przepisów dotyczących strefy Schengen oraz języków angielskiego i ukraińskiego.

Projekt "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen" jest wspólną inicjatywą Miasta Lublin, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej.

Wartość projektu wynosi 2,5 mln zł, z czego 2,1 mln zł to dofinansowanie, jakie uzyskało miasto z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Program ma się zakończyć w kwietniu 2016 r. Wypracowane w Lublinie rozwiązania i procedury mają być udostępnione innym miastom, szkołom oraz instytucjom odpowiedzialnym za prowadzenie polityki bezpieczeństwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.