PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin, bezpieczeństwo w szkołach: ruszają szkolenia

  • PAP    7 marca 2015 - 11:29
Lublin, bezpieczeństwo w szkołach: ruszają szkolenia

Za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrekcja. Fot. sp11piotrkow

Cyberprzemoc, handel ludźmi, wtargnięcie do szkoły osoby z bronią, rozpylenie gazu - to niektóre z tematów szkoleń, jakie będą przeprowadzone w szkołach w Lublinie. Mają posłużyć wypracowaniu zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia.
"Lubelska szkoła jest bezpieczna, ale zawsze może być lepiej. Ten program ma wyczulić nauczycieli, rodziców, środowisko szkoły na szereg zagrożeń. Chcemy, by uczniowie czuli się bezpiecznie, a rodzice i opiekunowie mieli świadomość, że ich dzieci znajdują się pod profesjonalną opieką" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Rozpoczynający się w Lublinie projekt pod nazwą "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen" zakłada obowiązkowe przeszkolenie wszystkich pracowników administracyjnych i dydaktycznych wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich - w sumie ok. 10 tys. osób. Następnie na lekcjach wychowawczych odpowiednie szkolenia zostaną przeprowadzone wśród uczniów; obejmą one ok. 68 tys. dzieci i młodzieży.

"Szkolenia będą miały wymiar teoretyczny i praktyczny. Chcemy poprzez symulację różnych sytuacji na terenie placówek szkolnych przećwiczyć odpowiednie zachowania, na wypadek realnych zagrożeń" - powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w lubelskim ratuszu Jerzy Ostrowski.

Projekt ma posłużyć wypracowaniu zasad postępowania w szkołach w różnych sytuacjach m.in. zagrożenia atakiem terrorystycznym, podłożenia ładunku wybuchowego, wtargnięcia na teren szkoły osoby zagrażającej bezpieczeństwu dzieci. Wypracowane mają być m.in. sposoby szybkiej i bezpiecznej ewakuacji, zapobiegania wybuchom paniki.

Szkolenia dotyczyć też będą właściwych zachowań w sytuacjach, związanych z różnymi zjawiskami przestępczymi jak np. handel ludźmi, handel narkotykami, przemyt czy cyberprzemoc.

Za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrekcja. Jak podkreślił zaangażowany w projekt specjalista ds. szkoleń, kilkakrotny mistrz Polski w karate i kickboxingu, Grzegorz Adamek, w większości szkół obowiązują zasady postępowania na wypadek pożaru, ale brakuje ich w odniesieniu do innych zagrożeń.

"Obecnie nie ma takich procedur, które ujednolicałyby zasady postępowania dyrekcji i nauczycieli w takich sytuacjach. Procedury takie dają dyrektorom możliwość szybkiego reagowania i ułatwiają współpracę ze służbami jak np. policja czy straż" - zaznaczył Adamek.

W ramach projektu powstaną materiały edukacyjne, w formie m.in. filmów instruktażowych, skierowane do dzieci i młodzieży oraz portal internetowy. Pracownicy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w szkołach zostaną dodatkowo przeszkoleni z zakresu przepisów dotyczących strefy Schengen oraz języków angielskiego i ukraińskiego.

Projekt "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen" jest wspólną inicjatywą Miasta Lublin, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej.

Wartość projektu wynosi 2,5 mln zł, z czego 2,1 mln zł to dofinansowanie, jakie uzyskało miasto z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Program ma się zakończyć w kwietniu 2016 r. Wypracowane w Lublinie rozwiązania i procedury mają być udostępnione innym miastom, szkołom oraz instytucjom odpowiedzialnym za prowadzenie polityki bezpieczeństwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.