PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: Gimnazjaliści do przebadania

  • PAP/JL    22 września 2015 - 08:03
Lublin: Gimnazjaliści do przebadania
16 proc. uczniów pierwszych klas gimnazjów cierpi na nadwagę lub otyłość. Fot. Pixabay.com

16 proc. uczniów pierwszych klas gimnazjów cierpi na nadwagę lub otyłość, a 70 proc. ma problem z wysiłkiem równym wejściu na czwarte piętro.
W Lublinie rusza druga edycja badań gimnazjalistów. Zaproszone zostały wszystkie szkoły gimnazjalne w mieście. Zbadani mogą być wszyscy uczniowie pierwszych klas – ok. 3 tys. osób.

Aby uczeń mógł wziąć udział w bezpłatnym badaniu przesiewowym, konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna, wyrażona podpisem na specjalnym formularzu. Pierwsze badania w szkołach mają być przeprowadzone na przełomie września i października.

– Wyniki pierwszej edycji programu dają wiele do myślenia i powodują, że przystępujemy pilnie do drugiej edycji. Wiele pracy edukacyjnej i informacyjnej jest przed nauczycielami, władzami miasta, a przede wszystkim przed rodzicami – uważa wiceprezydent Lublina Monika Lipińska.

W pierwszej edycji programu w roku szkolnym 2014/2015 w Lublinie zbadano 1143 osoby, tj. połowę uczniów klas pierwszych gimnazjum w Lublinie.

16 proc. badanej młodzieży znalazło się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych. Są to uczniowie, których wskaźnik BMI (stosunek masy ciała do wzrostu) przekroczył 90 centyli – co wskazuje na nadwagę lub otyłość, a to sprzyja m.in. zachorowaniu na cukrzycę.

Wyniki pierwszej edycji programu w Lublinie pokazały też, że aż siedmiu na 10 przebadanych uczniów ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. Uczniowie ci mieli problem z wykonaniem testu wysiłkowego, który odpowiada wejściu na czwarte piętro po schodach. Podczas ćwiczenia dostają zadyszki, mają bardzo wysokie tętno.

Wszystkie dzieci, które znalazły się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych zapraszane są do bezpłatnej dwuletniej opieki specjalistów: lekarza, psychologa, specjalisty od aktywności fizycznej i dietetyka.

Organizowane są dla nich także zajęcia sportowe, m.in. ze sławnym sportowcami, aby zachęcić ich do uprawiania sportu. Specjaliści i sportowcy wspólnie z rodzinami pracują nad zmianą nawyków żywieniowych oraz zwiększeniem aktywności fizycznej gimnazjalistów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.