PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin pokaże, jak reagować w niebezpiecznych sytuacjach w szkołach

  • AW    4 marca 2015 - 18:03
Lublin pokaże, jak reagować w niebezpiecznych sytuacjach w szkołach

„Bezpieczna szkoła w strefie Schengen” będzie zbiorem zasad dla dyrektorów placówek oświatowych (fot.pixabay)

Co zrobić w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym w szkole, podłożenia ładunku wybuchowego, czy wtargnięcie na teren szkoły osoby zagrażającej bezpieczeństwu dzieci? Lublin zbiera zasady dla dyrektorów placówek oświatowych w ramach projektu „Bezpieczna szkoła w strefie Schengen".
Jak podaje magistrat, lubelski projekt „Bezpieczna szkoła w strefie Schengen” będzie zbiorem zasad dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych w różnych sytuacjach m.in. zagrożenia atakiem terrorystycznym, podłożenia ładunku wybuchowego, wtargnięcie na teren szkoły osoby zagrażającej bezpieczeństwu dzieci. Wypracowane będą sposoby szybkiej i bezpiecznej ewakuacji z terenu instytucji w sytuacji pożaru czy rozpylenia gazu.

Procedury i filmy instruktażowe, jako pionierskie rozwiązanie w tej dziedzinie, zostaną udostępnione szkołom i instytucjom na terenie całego kraju.

Kluczowym działaniem w ramach projektu będzie obowiązkowe przeszkolenie wszystkich pracowników administracyjnych i dydaktycznych szkół i placówek oświatowych w Lublinie.

Łącznie ok 10 tys. osób przejdzie szkolenia z zakresu prawidłowych zachowań w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. 

- To ważne, by uczniowie szkół czuli się bezpiecznie, a rodzice i opiekunowie mieli świadomość, że ich dzieci znajdują się pod profesjonalną opieką. Dotychczas w Polsce nie były realizowane tego typu działania, Lublin jako pierwsze miasto wypracuje rozwiązanie, które posłużą innym miastom oraz instytucjom odpowiedzialnym za prowadzenie polityki bezpieczeństwa w mieście – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Nauczyciele i uczniowie, dzięki filmom instruktażowym, zdobędą niezbędną wiedzę z zakresu prawidłowych zachowań związanych z różnymi zjawiskami przestępczymi, jak np. handel ludźmi, narkomania, przemyt, czy cyberprzemoc. Dyrektorzy placówek w sytuacji zagrożenia będą w ścisłym kontakcie w odpowiednimi służbami.

- Szkolenia będą miały wymiar teoretyczno – praktyczny. Chcemy zainicjować różnego rodzaju sytuację, poprzez symulację realnych zagrożeń na terenie placówek szkolnych przećwiczyć zachowania, które mogą być realnym zagrożeniem dla całej szkoły. Pracownicy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zostaną dodatkowo przeszkoleni z zakresu przepisów dotyczących strefy Schengen oraz języków angielskiego i ukraińskiego – mówi Jerzy Ostrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin.

W ramach projektu zostaną wykonane materiały edukacyjne, w formie filmów instruktażowych, skierowane do dzieci i młodzieży oraz dedykowany portal internetowy. Program ma się zakończyć w kwietniu 2016 roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.