PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin w dialogu z Hiszpanią

  • PAP    15 maja 2011 - 11:38
Lublin w dialogu z Hiszpanią

Lublin planuje cykl imprez pt. „Lublin w dialogu z Hiszpanią”. To prezentacje artystów hiszpańskich, które tak jak Lublin ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
W Hiszpanii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 rywalizują: Burgos, Kordoba, San Sebastian, Segowia i Saragossa. Cykl wydarzeń artystycznych z udziałem hiszpańskich artystów z poszczególnych miast ma na celu przybliżenie mieszkańcom Lublina kultury Hiszpanii.

Czytaj też: Lublin wyda 49 mln na ESK

Jak zapowiadają organizatorzy, współpraca ta będzie kontynuowana także po rozstrzygnięciu konkursu ESK 2016.

„Projekt rozpoczyna długofalową współpracę z miastami – kandydatami z Hiszpanii” – powiedziała koordynatorka projektu Agata Will.

16 maja w Filharmonii Lubelskiej profesjonalny zespół Konserwatorium Muzycznego w Kordobie „Cuadro Flamenco” zaprezentuje muzykę, taniec i śpiew flamenco, głównie w nowoczesnych brzmieniach.

Czytaj też: Ostatnia prosta w wyścigu

„To największe skarby Kordoby” – powiedziała o artystach Carlota Alvarez Basso z Fundacji „Cordoba 2016”. „Życzymy dużo szczęścia Lublinowi. Cieszymy się, że będziemy współpracować z Lublinem, dlatego że Kordoba i Lublin mają bardzo dużo punktów wspólnych, są to m.in. miasta, w których jedna kultura opiera się na trzech religiach” – dodała.

San Sebastian reprezentował będzie w Lublinie muzyk i dziennikarz z Kraju Basków Xabier Erkizia, który tworzy kompozycje dźwiękowe w oparciu o nagrania różnorodnych dźwięków, m.in. ze świata przyrody.

21 maja zaprezentuje on dzieło zatytułowane „Wspomnienia Lian Nain”, które powstało z terenowych nagrań i wywiadów przeprowadzonych w Timorze Wschodnim w latach 2008-2009.

Plenerowy spektakl dla dzieci pt. „Pietro i Cadu na świeżym powietrzu” pokaże 4 czerwca zespół clownów „Amplio Clown” z hiszpańskiego Burgos. Segowię reprezentował będzie zespół „Nuevo Mester de Juglaria”, który 4 czerwca da koncert tradycyjnej kastyliskiej muzyki folkowej.

Zespół powstał w 1969 r. i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Hiszpanii. Jego repertuar tworzą tradycyjne opowieści i pieśni, także te przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie.

Podczas koncertu zabrzmią m.in. tradycyjne instrumenty – bandurria (rodzaj mandoliny o 12 strunach) i dulzaina (rodzaj oboju). Ponadto 27 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie zaplanowano spotkanie w poetami i tłumaczami poezji hiszpańskiej mieszkającymi w Polsce.

W dyskusji na temat współczesnej poezji hiszpańskiej i odbioru polskiej poezji w Hiszpanii udział zapowiedzieli Abel Murcia, Gerardo Beltran Cejudo, Xavier Farre Vidal oraz Yolanda Soler Onis.

Wyniki Konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. mają być znane pod koniec czerwca. Otrzymają go dwa miasta – polskie i hiszpańskie. Miasta noszące ten tytuł przez rok prezentują swój dorobek kulturalny – m.in. organizują koncerty, festiwale, pokazy. Zwycięzcy konkursu otrzymują od UE po 1,5 mln euro.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.