PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: 161 mln zł z RPO na edukację zawodową

  • PAP/MN    22 grudnia 2016 - 15:50
Lubuskie: 161 mln zł z RPO na edukację zawodową
Projekt przewiduje modernizację oferty kształcenia zawodowego i dostosowanie jej do potrzeb lokalnego rynku pracy. (fot. pixabay.com)

• Wsparcie dla nauczycieli i uczniów, doposażenie bazy dydaktycznej i stworzenie centrów kształcenia zawodowego.
• Te zadania zostaną m.in. zrealizowane przez 23 instytucje, które otrzymają łącznie ponad 161 mln zł.
• Środki będą pochodzić z dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.
W czwartek w Zielonej Górze wręczono umowy przedstawicielom instytucji, które zostały zakwalifikowane do realizacji koordynowanego przez Urząd Marszałkowski projektu pn. "Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego".

Łączna wartość zaplanowanych w tym obszarze przedsięwzięć to ok. 172 mln zł - poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

"Niesłychanie ważna jest infrastruktura i inwestycje w poprawę warunków życia, ale nie ma nic ważniejszego niż kapitał ludzki. Szkolnictwo zawodowe było naszym deficytem, a nie potencjałem. To się zmieni" - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dofinansowanie trafi do 11 lubuskich powiatów, siedmiu gmin, a także szkół rolniczych i leśnych, niepublicznych oraz instytucji działających na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Marszałek wyjaśniła, że głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia uczniów szkół i placówek oświatowych kształcenia zawodowego.

"Partnerstwa są najlepiej premiowane, ale zarazem bardzo trudne. W tym projekcie brały udział 23 podmioty i wystarczyło, aby jednemu coś się nie udało i wtedy pomysł upada. W sumie do wnioskodawców trafią 172 mln zł. Jestem przekonana, że to są najlepiej wydane pieniądze. Myślę też o kolejnych projektach, bo w ramach EFS wciąż mamy jeszcze na tego typu działania dużo środków finansowych" - dodała marszałek.

W ramach projektu realizowane będą trzy typy działań wspierających kształcenie zawodowe - związane z podnoszeniem jakości kształcenia i współpracą z placówek oświatowych z otoczeniem społeczno-gospodarczym, tworzeniem ukierunkowanych branżowo centrów kształcenia zawodowego oraz rozwojem doradztwa edukacyjno - zawodowego.

Projektem objęci zostaną uczniowie i nauczyciele szkół prowadzących ponadgimnazjalne kształcenie zawodowe w woj. lubuskim. Ze wsparcia skorzystają nauczyciele przedmiotów zawodowych, którzy podniosą swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych, co ma sprawić, że szkoły zyskają wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską.

Czytaj też: Kiedy rozporządzenie MEN w sprawie kształcenia artystycznego?

Z szerokiej gamy kursów i szkoleń będą mogli korzystać sami uczniowie. Zajęcia te będą wykraczały poza program nauczania. Urząd Marszałkowski szacuje, że co najmniej 5 tys. uczniów zostanie skierowana do pracodawców i przedsiębiorców na odpłatne praktyki i staże.

Projekt przewiduje także modernizację oferty kształcenia zawodowego i dostosowanie jej do potrzeb lokalnego rynku pracy tak, aby uczniowie mieli szansę korzystać w szkołach ze sprzętów nowej generacji, kształcić się pod okiem wysoko wykwalifikowanej kadry oraz zdawać egzaminy zawodowe, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, w placówkach, w których się kształcą.

Ponadto przewidziane jest tworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery oraz wiele innych działań w sferze edukacji zawodowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.