PARTNER PORTALU
  • BGK

MAC: rozporządzenie nie wpłynie na sytuację szkół

  • bad    22 kwietnia 2014 - 16:36
MAC: rozporządzenie nie wpłynie na sytuację szkół

Rozporządzenie dotyczące przepływności łącza dla usługi szerokopasmowego Internetu nie wpłynie na sytuację szkół – informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Do 23 kwietnia trwają konsultacje w sprawie wymaganej przepływności łącza dla usługi szerokopasmowego dostępu do internetu jednostek uprawnionych.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planuje wydanie tego rozporządzenie, ponieważ 22 stycznia 2015 r. upływa termin obowiązywania rozporządzenia ministra infrastruktury (Rozporządzenie z dnia 24 marca 2005 r w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia usługi powszechnej oraz wymagań dotyczących świadczenia usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu dla jednostek uprawnionych, Dz. U. Nr 68, poz. 592 z późn. zm.).

Projektowane rozporządzenie wynika z postanowień prawa telekomunikacyjnego (art. 81 ust. 4), zgodnie z którym należy wskazać, jakie są obowiązki przedsiębiorcy wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej. Do 2011 r. takim przedsiębiorcą była Telekomunikacja Polska S.A., ale po 8 maja 2011 r. nie został on już wyznaczony.

Oznacza to w praktyce, że projektowane rozporządzenie nie będzie dotyczyło żadnego przedsiębiorcy, który dziś zapewnia przyłączenia szkół do sieci - żaden z nich nie robi tego w ramach usługi powszechnej. Rozporządzenie nie ma więc wpływu na realizację programu Cyfrowa Szkoła.

W trakcie trwających teraz konsultacji projektu pojawiły się głosy zaniepokojonych obywateli, w związku z czym MAC informuje, iż mimo braku przedsiębiorcy wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej, MAC dostosuje projektowane przepisy o przepływności do celów wskazanych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej - co najmniej 30 Mb/s.

Problem dostępu szkół do szerokopasmowego internetu jest dla MAC niezmiernie istotny - Ministerstwo w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizowanego w latach 2014-20 ze wsparciem funduszy unijnych, zakłada wparcie podłączenia szkół publicznych. Program zakłada, że tworzona infrastruktura dla szkół powinna umożliwić osiągnięcie nie tylko parametrów sieci szerokopasmowych wskazanych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej (co najmniej 30 Mb/s), ale także wyższych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.