PARTNER PORTALU
  • BGK

Macierewicz: Do szkół powinno wrócić przysposobienie wojskowe

  • PAP/MN    7 września 2016 - 14:10
Macierewicz: Do szkół powinno wrócić przysposobienie wojskowe
Szef MON zaznaczył, że rząd jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie nie podjął (fot. mon.gov.pl)

• Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz uważa, że do szkół ogólnokształcących powinno wrócić przysposobienie wojskowe.
• Rząd nie podjął w tej sprawie jeszcze żadnej decyzji - odparł, pytany o tę kwestię w środę (7 września) podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Macierewicz podkreślił, że skoro rząd wraca do formy szkół ogólnokształcących, to być może warto przywrócić do ich programu przysposobienie wojskowe, które istniało w szkołach w latach 60. i 70.

"Wstępne rozmowy w tej kwestii są prowadzone. Mam nadzieję, że od roku 2018 wejdzie przysposobienie wojskowe do programu szkolnego, ale to jest wstępna koncepcja" - powiedział szef MON.

Zaznaczył, że rząd jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie nie podjął. "Ale dobrze by było, gdyby to się zrealizowało" - dodał minister.

Do 2012 r. w szkołach ponadgimnazjolnych był przedmiot o nazwie przysposobienie obronne. Zakres nauczania obejmował szeroko pojętą obronę cywilną, metody ochrony przed różnymi zagrożeniami, przygotowanie do postępowania w wypadku katastrof oraz tematykę czysto wojskową.

Podczas nauki uczniowie byli także szkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy. Od 1 września 2012 r. zastąpiono je przedmiotem edukacja dla bezpieczeństwa, który od 2009 roku realizowany jest również w gimnazjach. Zakres nauczania na tym został uzgodniony przez ministrów edukacji narodowej, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • jebanepolasczkjaja, 2016-09-09 15:25:34

    A na co niby uczyć TAKICH POLSH IDIOTÓW I OBSZCZYMÓRDKÓW ,to są pacany ,tak jak ten pisowczyk ,nawet patyka do strzelania im bym nie dał ,a co dopiero łyżki ,TO SĄ POLSH MAŁPY ,nawet małpy są inteligentniejsze od polaka i tej polsh (...) ,jak ja was nienawidze polahki
  • Antysocjalista, 2016-09-08 09:07:59

    Lekcja pierwsza: zbuduj model tu-154 i sprawdź jak wpłynie na niego gałązka z brzozy. Przysposobienie obronne powinno wrócić, ale bez wpływu sekty smoleńskiej. Inaczej z dzieciaków zrobią mięso armatnie wypowiadające się z miłością o wodzach naszego kraju jak w Korei Północnej.