PARTNER PORTALU
  • BGK

Małe przedszkole jest fajne

  • ZWI    5 kwietnia 2013 - 17:40
Małe przedszkole jest fajne

Siedem dolnośląskich gmin wiejskich, współpraca pomiędzy rodzicami, zaangażowanie koordynatorów i unijne dofinansowanie to składowe sukcesu projektu „Małe przedszkole jest fajne”. Dzięki niemu na terenie uczestniczących w projekcie gmin, działa 11 przedszkoli, a wsparciem objęto 330 dzieci w wieku 3-5 lat.
Jak podaje ministerstwo rozwoju regionalnego, dotychczas, w całej Polsce z pomocy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego skorzystało prawie 3900 ośrodków przedszkolnych.

Celem projektu „Małe przedszkole jest fajne" było wyrównanie szans edukacyjnych dzieci objętych programem. Działania oparto o model małych przedszkoli. Dzięki unijnemu wsparciu na terenie dolnośląskich gmin utworzono 12 takich placówek. Przez okres 1,5 do 2 lat były one prowadzone przez Fundację Edukacji Przedszkolnej. Pracował w nich nauczyciel, wspierany przez jednego z rodziców (w ramach dyżurów). Dzieci miały ponadto dostęp do specjalistów, w szczególności logopedy i psychologa.

W ten sposób zostały stworzone standardy funkcjonowania, wzorce ułatwiające działanie przedszkoli po zakończeniu projektu. Utrzymanie działających placówek było bowiem bardzo ważne dla jego autorów.

Celu tego nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania kadry zarządzającej projektem, współpracy z władzami gminnymi, a także wsparcia ze strony rodziców. Rodzice aktywnie uczestniczyli w codziennym życiu przedszkola oraz warsztatach prowadzonych przez pedagogów i psychologów. Silne poczucie odpowiedzialności za stworzone przedszkole było także istotne ze względu na fakt, że po zakończeniu projektu aż w 6 przypadkach, przedszkola zostały przejęte przez utworzone przez rodziców organizacje pozarządowe. Reszta pozostała pod opieką gmin.

Z 12 utworzonych placówek do dziś funkcjonuje aż 11. Jedna została zlikwidowana ze względu na zamkniecie szkoły, gdzie się mieściła. Korzyści, jakie przyniósł projekt „Małe przedszkole jest fajne" doceniają także rodzice. Jedna z mam powiedziała - Cieszę się, że Wiktor poznał inne zasady, obowiązki i zabawy niż w domu, że nauczył się funkcjonować z innymi (...) bez trzymania się spódnicy mamy. Rozwój dziecka w grupie to najlepsza edukacja".

Efekty projektu i ich trwałość zostały dostrzeżone, a „Małe przedszkole jest fajne" otrzymało wyróżnienie w tegorocznej edycji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konkursu „Dobre praktyki EFS".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: