PARTNER PORTALU
  • BGK

Małe wiejskie szkoły bez specjalnej troski

  • GK    19 sierpnia 2013 - 16:16
Małe wiejskie szkoły bez specjalnej troski

MEN nie zamierza uwzględniać w podziale części oświatowej subwencji ogólnej dodatkowej wagi dla uczniów małych wiejskich szkół podstawowych, bo kosztowałoby to ok. 1 mld zł.
Postępujący od kilku lat niż demograficzny w drastyczny sposób dotyka małe szkoły wiejskie. Utrzymanie szkoły z małą liczbą dzieci generuje wysokie koszty. Nie wszystkie gminy mogą sobie pozwolić na dokładanie ze swoich skromnych środków do placówek oświatowych na ich terenie.

Dlatego poseł Cezary Olejniczak zwrócił się do resortu edukacji z pytaniem, czy istnieje możliwość uwzględnienia w podziale części oświatowej subwencji ogólnej dla samorządów dodatkowej wagi dla uczniów szkół liczących poniżej 60 uczniów, podobnie jak w przypadku uczniów oddziałów i szkół dla mniejszości narodowych lub etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Odpowiadając na to pytanie wiceminister edukacji Maciej Jakubowski oświadczył, że obecnie nie ma możliwości zmiany rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2013 w celu uwzględnienia wagi dla uczniów szkół liczących poniżej 60 uczniów.

W rozporządzeniu zawarta jest waga P1 = 0,38 przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów dla dzieci i młodzieży zlokalizowanych na terenach wiejskich lub w miastach do 5 tys. mieszkańców.

- Dzieląc algorytmem subwencję oświatową między jednostki samorządu terytorialnego na rok 2013, w wadze tej uwzględniono łącznie 1 453 256 uczniów, co stanowi 3111 mln zł dodatkowo dla samorządów prowadzących tego typu szkoły - wylicza wiceminister.

W roku szkolnym 2012/2013 szkół podstawowych na wsi poniżej 60 uczniów jest 3050, a łączna liczba uczniów w tych szkołach wynosi 111 905.

- Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje wprowadzenia do algorytmu dodatkowej wagi adresowej do uczniów małych szkół podstawowych, gdyż skutkowałoby to koniecznością przeznaczenia na ten cel dodatkowych środków w wysokości ok. 1 mld zł - tłumaczy Maciej Jakubowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.