PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska. Powstała Koalicja dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 16:05
Małopolska. Powstała Koalicja dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży
Koalicja dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży ma identyfikować zagrożenia i podejmować działania, by wyeliminować problemy, jakie mogą dotknąć dzieci i młodzież. (fot.shutterstock.com)

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, przyłączył się do zawiązanej w poniedziałek (5.02) w Małopolsce Koalicji dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży. Zespół działający przy małopolskim kuratorze oświaty ma identyfikować zagrożenia i podejmować działania, by wyeliminować problemy.
  • Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak poinformowała w poniedziałek (5.02) o rozpoczęciu nowego przedsięwzięcia.
  • Koalicja dla Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży ma identyfikować zagrożenia i podejmować działania, by wyeliminować problemy, jakie mogą dotknąć dzieci i młodzież. 
  • Poza kuratorium, policją czy strażą pożarną, do koalicji przystąpili również: dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, dyrektor Oddziału Terenowego TVP i prezes Radia Kraków, a także przedstawiciele szkół.

 

Przypomniała, że do tej pory instytucje - takiej jak straż pożarna, policja, inspekcja sanitarna, inspekcja transportu drogowego - realizowały różne akcje profilaktyczne kierowane do uczniów i rodziców. - Zwykle była to odpowiedź na potrzebę chwili, bo coś się stało lub ktoś dostrzegł problem i miał pomysł, jak go rozwiązać. Nam chodzi o to, byśmy dbali o dzieci długofalowo, codziennie, w każdej sytuacji, a jeśli tak, to musimy zebrać razem siły i rozpocząć wspólne i stałe działania. Po to jest ta koalicja - powiedziała Barbara Nowak.

Do koalicji przystąpili: małopolski kurator oświaty, Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Komendant Wojewódzki Policji i Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Małopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, dyrektor Oddziału Terenowego TVP i prezes Radia Kraków, a także przedstawiciele szkół.

Czytaj więcej: Eurosieroctwo. W tych regionach jest najwięcej uczniów z rodzin migracyjnych

Członkowie koalicji mają się spotykać regularnie po to, by identyfikować zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się dzieci i wspólne szukać skutecznych rozwiązań problemów. Jak podkreślali sygnatariusze podpisanej w poniedziałek deklaracji o utworzeniu Koalicji ma ona usprawnić przepływ informacji między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Jednym z jej celów jest także skuteczne informowanie w mediach tradycyjnych i społecznościowych o sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Jak mówiła kurator oświaty członkowie koalicji będą się zajmować bardzo praktycznymi działaniami, jak choćby wskazaniem, co zrobić by dzieci bezpiecznie wyjeżdżały na ferie zimowe i wakacje letnie czy skutecznym rozwiązaniem w Małopolsce problemu zbyt ciężkich tornistrów. - Mamy dopracowany plan, co zrobić, żeby dzieci w tornistrach podręczników nie miały - powiedziała Nowak.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny dodał, że służby sanitarne będą podejmowały działania, które mają zapobiec sięganiu przez młodzież po substancje psychoaktywne, zapobiegać wadom postawy, promować postawy "pro szczepienne". Strażacy - w specjalnie przygotowanych salach edukacyjnych - uczą dzieci bezpiecznych zachowań i tego jak unikać zagrożeń, kontrolują też miejsca wypoczynku, a policjanci prowadzą różne akcje dotyczące bezpieczeństwa m.in. bezpiecznego korzystania z internetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.