PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska. Uczniowie przeszkoleni z wiedzy o zagrożeniach w sieci

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 17:52
Małopolska. Uczniowie przeszkoleni z wiedzy o zagrożeniach w sieci
- Bardzo się cieszę, że Małopolska wspólnie z naszymi partnerami już od kilku lat edukuje i ostrzega przed cyberzagrożeniami – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak. (fot.malopolska.pl)

Ponad 300 tys. uczniów małopolskich szkół ukończyło szkolenia z zasad bezpieczeństwa w internecie w ramach realizowanego od 2012 roku projektu "Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie".
  • W piątek (9.02) wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak przekazał kolejne materiały mówiące o zagrożeniach, jakie czekają w wirtualnym świecie. 
  • Do tej pory (w latach 2012-2017) na realizację programu Województwo Małopolskie przeznaczyło blisko 1 mln zł.
  • W 2018 roku będzie to kwota 234 tys. zł. Szkolenia obejmą nawet 55 tys. osób. 

Jak podaje Fundacja "Dajemy dzieciom siłę" w raporcie o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce z 2017 r., dostępność internetu w Polsce w ciągu ostatniej dekady systematycznie wzrastała. W 2008 r. tylko 61 proc. gospodarstw domowych z dziećmi miało dostęp do globalnej sieci. W 2012 r. odsetek ten przekroczył już 90 proc. W 2016 r. dostęp miało już 98 proc. takich gospodarstw. Oznacza to, że niemal wszystkie dzieci w Polsce mają już dostęp do internetu w domu - czytamy.

Według fundacji, 11 proc. nastolatków przesyłało intymne zdjęcia za pośrednictwem internetu lub telefonu komórkowego; powtarzalnej, długotrwałej cyberprzemocy doświadcza 5 proc. dziewczyn i 4 proc. chłopców.

Czytaj więcej: Nauczyciele uczą się, jak wspomagać uczniów w walce ze stresem

Dotychczas w ramach małopolskiego projektu policjanci spotkali się z ponad 300 tys. uczniów, ponad 50 tys. rodziców. Projektem zostały objęte wszystkie szkoły podstawowe - czyli 1459 placówek; wdrażane są kolejne.

Kolejne materiały szkoleniowe dla uczniów przekazał w piątek wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak na ręce I zastępcy komendanta małopolskiej policji insp. Pawła Dzierżaka. Do funkcjonariuszy trafiło ponad 200 tys. broszur, plakatów i przewodników, a także gadżety: kubki termiczne, lampki rowerowe, piłki do siatkówki, koszulki, plecaki i torby. Jak podkreślali uczestnicy szkoleń, gadżety zachęcają dzieci do udziału w szkoleniu i zwiększają satysfakcję z uzyskanej wiedzy o cyberzagrożeniach.

Wśród przekazanych materiałów znalazły się m.in. ulotki z wykazem zagrożeń, procedur i instrukcjami postępowania, np. "Szkolna procedura postępowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy". Z materiałów uczniowie mogli się m.in. dowiedzieć, że przejawami cyberprzemocy są m.in.: przerabianie i publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów; ujawnianie sekretów; zamieszczanie danych personalnych i zdjęć na portalach randkowych; wulgarne i złośliwe komentowanie zdjęć i wpisów; celowe ignorowanie działalności w sieci; straszenie i szantażowanie; przechwycenie profilu, poczty i telefonu, podszywanie się czy kradzież i przejęcie zasobów np. w grze.

Czytaj więcej: Erasmus+: Kto korzysta z zagranicznych wyjazdów i staży?

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.