PARTNER PORTALU
  • BGK

Mapa "Polska - 25 lat wolności" dla pierwszaków

  • PAP    11 sierpnia 2014 - 07:25
Mapa "Polska - 25 lat wolności" dla pierwszaków

Uczniowie, którzy 1 września rozpoczną naukę w klasach I szkół podstawowych otrzymają od kancelarii premiera specjalny prezent. Będzie nim mapa "Polska - 25 lat wolności" narysowana przez znanych ilustratorów dla dzieci Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.
Na mapie o rozmiarach 66 na 47 cm naniesiono kontur Polski, zaznaczono na nim granice województw i większe miasta. Umieszczono przy nich rysunki przedstawiające m.in. charakterystyczne dla nich miejsca, instytucje, symbole. I tak np. obok Warszawy narysowano Kolumnę Zygmunta, Grób Nieznanego Żołnierza, gmach Sejmu i Stadion Narodowy, a obok Krakowa - Zamek Królewski na Wawelu, herb Uniwersytetu Jagiellońskiego i hejnalistę z wieży Kościoła Mariackiego.

Na mapie umieszczono także rysunki przedstawiające charakterystyczne dla danych miejsc i regionów w Polsce rośliny i zwierzęta oraz potrawy. Na jej obrzeżu można znaleźć także postaci znanych Polaków - osoby ze świata nauki, kultury i sportu, m.in. Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską-Curie, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza, Stanisława Lema, Krzysztofa Kieślowskiego i Adama Małysza.

Czytaj też:  Komorowski zachęca, by Polacy oceniali 25 lat wolności

Na obrzeżu oraz odwrocie mapy umieszczono również informacje na temat symboli państwa polskiego: godła, flagi i hymnu oraz krótko opisaną historię Polski od 1944 do 2014 roku - przedstawiono Polskę pod rządami komunistów, drogę do wolności, koniec komunizmu w Polsce i jego upadek w Europie, przystąpienie naszego kraju do NATO i Unii Europejskiej. Teksty te, opracowane w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, konsultowane były z historykami, w tym z Instytutem Pamięci Narodowej.

"Ta mapa to opowieść o Polsce, naszej Ojczyźnie. To długa i fascynująca historia, o ludziach, ich życiu, o nadziei, odwadze i marzeniach. To opowieść o miejscach, które znasz i tych, o których jeszcze nie słyszałeś, o górach i lasach, jeziorach i rzekach, o zwierzętach i roślinach, o miastach i wsiach, o zamkach i innych budowlach ... to także opowieść o tym, co jeszcze mogłoby się na tej mapie znaleźć, bo każde miejsce kryje wiele zwykłych i niezwykłych rzeczy" - napisano w specjalnej instrukcji, która towarzyszy mapie "Polska - 25 lat wolności".

Czytaj też: 25 lat od przemian ustrojowych. Jak zmieniły się regiony?

"Rozmawiaj o Polsce. Zadawaj pytania, szukaj odpowiedzi! Na początek możesz na przykład znaleźć i zaznaczyć miejsce, w którym mieszkasz. Możesz dorysować to, z czego słynie twoja miejscowość, albo coś, co najbardziej w niej lubisz. Kiedy odkryjesz coś ciekawego lub odwiedzisz nowe miejsce, zaznacz to na mapie. Nie krępuj się! To twoja mapa i także twoja opowieść o Polsce" - zaproponowano.

Jak wyjaśniła rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, mapa, która dostaną dzieci ma zachęcić je do rozmów z dorosłymi. "Wydaje mi się, że bardzo mało rozmawia się z dziećmi o historii rodziny, regionu, w którym się mieszka" - powiedziała. "Tymczasem mamy wiele rzeczy, z których możemy być dumni, a w czasie takich rozmów z rodzicami, dziadkami, dzieci mogą dowiedzieć się bardzo dużo" - zaznaczyła Kidawa-Błońska. "Nasza polska historia jest bardzo ciekawa, ma wiele fascynujących wątków, nie tylko dramatycznych, tragicznych (...) tu się też tworzyło kulturę, naukę, budowało wspaniałe rzeczy" - dodała.KOMENTARZE (2)

  • Zawiedziony, 2014-08-22 13:30:47

    Wolność panujący ma, a naród na życzenie zniewolenie ma! 25 lat kłótni, biedy, nędzy i demokratyczne urzędy Polak ma, no i cudne współczesne żebractwo Jurka Owsiaka także ma! A morał taki,że taki ład wprowadzili solidarnościowe Polaki!!!
  • solidaruch , 2014-08-11 16:20:10

    Babo !!!! Komu Platforma zleciła to durnowate zadanie ((((((( O , jakiej wolności my mówimy ????? Wam platfusom --wolno wszystko !!!!!! A nam ludziom normalnym -- zero !!!!! WY , MACIE KNAJPY , SZPITALE , TRANSPORTY - /NAWET LOT , , A , MY SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSK...IE ---/ WIELKIE g...no /!! W samej nazwie PRZECZYCIE SAMI SOBIE !!!!!!!?????????????????/  rozwiń