PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałkowie o prezydencji i inwestycjach

  • ap    11 marca 2011 - 12:30

O zagranicznych inwestycjach w Polsce, sytuacji kombatantów i polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - mówiono 10 marca w Gdańsku podczas pierwszego dnia Konwentu Marszałków Województw RP.
10 marca w Gdańsku rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Konwentu Marszałków RP. Najważniejszym tematem pierwszego dnia obrad była Polska prezydencja w UE. Jej priorytety przedstawił ambasador Jerzy Drożdż, zastępca kierownika Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.

Czytaj też: Marszałkowie spotkają się na Pomorzu

W związku z objęciem przez nasz kraj przewodnictwa w UE w Krakowie zaplanowano 12 spotkań na poziomie ministerialnym i 48 spotkań eksperckich.

Prezes Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman mówił o planie  współpracy w zakresie promocji napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym roku.

O unowocześnieniu bibliotek gminnych mówił Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, prezentując program „Biblioteka +. Infrastruktura bibliotek”. Rząd przyjął  program pod nazwą „Kultura+” na lata 2011-2015. W jego ramach uruchomiono priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”. Jego celem jest wzmocnienie potencjału i roli gminnych bibliotek publicznych. Pierwszy nabór wniosków rozpoczął się 17 lutego 2011 i potrwa do 17 kwietnia 2011.

Konwent przyjął także stanowisko „w sprawie respektowanie szczególnych uprawnień kombatantów i osób represjonowanych w zakresie pierwszeństwa w korzystaniu ze świadczeń opieki zdrowotnej”. Wyraził w nim zaniepokojenie trudnościami w respektowaniu praw wspomnianej grupy społecznej przez placówki opieki medycznej, a  także brakiem wsparcia ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia w postaci zapisów prawnych regulujących korzystanie z ustawowych uprawnień.

Konwent Marszałków Województw podkreślił, że respektowanie pierwszeństwa w korzystaniu ze świadczeń opieki zdrowotnej jest ściśle powiązane z zapewnieniem odpowiednich rozwiązań w zakresie finansowania świadczeń medycznych. W konsekwencji czego przedstawiciele samorządu regionalnego zwrócili się z prośbą do prezesa NFZ o uwzględnienie tych postulatów przy wprowadzaniu zmian w finansowaniu świadczeń zdrowotnych oraz projektowaniu planów budżetowych na rok bieżący i kolejne lata, umożliwiając tym samym oferowanie szpitalom umów dających gwarancję stabilności ich działania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.