PARTNER PORTALU
  • BGK

"Martwe dusze" w szkole. Studium zawodowe wyłudzało pieniądze, wkracza policja

  • TK    2 marca 2018 - 14:11
"Martwe dusze" w szkole. Studium zawodowe wyłudzało pieniądze, wkracza policja
Ławki w szkole świecą pustkami, ale lista uczniów była pełna (fot. Pixabay)

W sumie 19 osób związanych ze szkołą policealna w powiecie janowskim, usłyszało zarzuty poświadczenia nieprawdy. Poprzez zawyżanie liczby uczniów, wyłudzono ponad 500 tys. zł. W nielegalny proceder zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie.
Do 19 osób wzrosła liczba oskarżonych o poświadczenie nieprawdy w sprawie jednej ze szkół policealnych w powiecie janowskim. Wcześniej zarzuty usłyszała była już dyrektorka placówki, która wyłudzała pieniądze z subwencji oświatowej.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Policję, szkoła miała problemy z doborem uczniów. Chcąc zapewnić jej dalsze funkcjonowanie, dyrekcja dodawała na listę uczniów wszystkie chętne osoby - nawet te, które nie posiadały wykształcenia średniego. Gdy okazało się, że i to jest niewystarczające, dodawano osoby, które nawet nie zdawały sobie z tego sprawy. Byli to m.in. absolwenci szkoły. Zawyżanie liczby osób trwało przez kilka lat. Wyłudzono w ten sposób około 500 tys. zł z subwencji oświatowej.

Czytaj także:Szkoły niepubliczne wyłudzają dotacje?

Absolwenci, którzy usłyszeli zarzuty to osoby, które widniały na listach jako uczniowie placówki, natomiast w rzeczywistości nie pobierały w niej nauki. Dzięki temu wyłudzali np. świadczenia z ZUS. Sprawa jest rozwojowa, lecz jak informuje policja, do tej pory potwierdzono wyłudzenie w ten sposób kilkunastu tysięcy złotych.

Problem "martwych dusz" w szkołach niepublicznych, to nie nowy problem. Tylko w ubiegłym roku, wyrywkowe kontrole przeprowadzono w: Krakowie, Bytomiu, Gdańsku, Gdyni czy Sosnowcu. Wszędzie tam wykryto nieprawidłowości polegające na zawyżaniu liczby uczniów. Zdarzało się nawet, że jedna osoba była na listach w kilku placówkach jednocześnie.

W 2017 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło zaostrzenie przepisów dotyczących niepublicznych szkół dla dorosłych. Zgodnie z nimi, subwencja oświatowa jest przyznawana w dwóch częściach. Pierwsza będzie uzależniona od uzyskania przez ucznia co najmniej 50 proc. frekwencji na zajęciach obowiązkowych. Druga uzależniona jest od wyników kształcenia. Zostanie wypłacona dopiero wtedy, kiedy uczeń zda egzamin końcowy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.