PARTNER PORTALU
  • BGK

Marzena Machałek: wszystkie samorządy dostały pieniądze na przygotowanie szkół

  • pt/pap    30 sierpnia 2017 - 15:16
Marzena Machałek: wszystkie samorządy dostały pieniądze na przygotowanie szkół
W ocenie E. Machałek, w woj. świętokrzyskim, gdzie najszybciej w kraju zakończono podejmowanie uchwał o sieci szkół, proces ten przebiegał "wzorcowo" (fot. youtube.com)

Wszystkie samorządy, które starały się o pieniądze na przygotowanie sieci szkół do reformy oświaty, te pieniądze dostały – zapewniała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Jak wyliczała, to m. in. 300 mln zł w subwencji i ok. 200 mln zł z rezerwy.
Elżbieta Machałek przypomniała, że ponad 98 proc. samorządów w odpowiednim czasie przygotowało uchwały, dostosowujące sieć szkół na swoich terenach do wdrażanej od nowego roku szkolnego reformy edukacji.

Przygotowały też placówki do dalszej nauki w nich uczniów siódmych i ósmych klas - nowych w szkołach podstawowych.

W ocenie Machałek, w woj. świętokrzyskim, gdzie najszybciej w kraju zakończono podejmowanie uchwał o sieci szkół, proces ten przebiegał "wzorcowo"

"Oczywiście to jest proces. Na przygotowanie szkół samorządy dostały ponad 300 mln zł w subwencji oświatowej, blisko 200 mln zł z tzw. rezerwy 04 (…) Wszystkie samorządy, które się starały o pieniądze na przygotowanie szkół do reformy, otrzymały te pieniądze" - podkreśliła wiceminister.

Machałek dodała, że samorządy otrzymały też prawie 1,5 mld zł na kształcenie dzieci 6-letnich w przedszkolach.

W ocenie Machałek, w woj. świętokrzyskim, gdzie najszybciej w kraju zakończono podejmowanie uchwał o sieci szkół, proces ten przebiegał "wzorcowo"

. "Województwo świętokrzyskie jest przykładem, że jeżeli jest dobra współpraca wszystkich organów administracji państwowej, rządu, samorządu, to wszystko ma szansę się powieść i przebiega bezproblemowo" - dodała wiceminister, dziękując za pracę w tym zakresie wojewodzie i świętokrzyskiemu kuratorowi oświaty.

Machałek podkreśliła, że reforma oświaty nie jest szybko wdrażana. "Wdrażany jest pierwszy etap reformy i cieszę się, że mogę zakomunikować - przede wszystkim rodzicom i dzieciom, które czekają, aż zabrzmi pierwszy dzwonek - że jesteśmy świetnie przygotowani do rozpoczęcia roku szkolnego, że przygotowane są szkoły, dyrektorzy, samorządy" - oceniła wiceminister MEN.

"Myślę, że dzieci, które zakończyły VI klasę mają radość, że zostają w swoim środowisku klasowym (….) Rodzice są zadowoleni, bo wybierają, czy ich 6-letnie dziecko idzie do szkoły, czy pozostaje w przedszkolu i kontynuuje w nim bezpłatną naukę (…) To także dobre wiadomości dla nauczycieli - to będzie rok, w którym otrzymają podwyżki" - argumentowała Machałek, zastrzegając, że o podwyżkach dla nauczycieli będzie mówiła minister edukacji, Anna Zalewska.

Wiceminister podziękowała "wszystkim, którzy ciężko pracowali przez ostatnie miesiące, żeby można było powiedzieć, że jesteśmy spokojni, że wszystko się powiodło - że są podstawy programowe, podręczniki w szkołach".

Zastrzegła, że pojedyncze przypadki, gdy jeszcze nie ma w szkołach podręczników, dotyczą sytuacji, kiedy ich dyrektorzy spóźnili się z zamówieniami.

Machałek zapytana, w ilu szkołach z powodu reformy będzie wprowadzona dwuzmianowość nauki, zapewniła, że "reforma zapobiega dwuzmianowości".

"Mamy ośmioletnie szkoły podstawowe, a gimnazja nie znikają - jako budynki - z mapy Polski. Przy dobrej organizacji sieci szkół przez samorządy, unikamy dwuzmianowości" - zaznaczyła Machałek.

Wiceminister przypomniała też, że na stronie internetowej MEN zamieszczono poradnik dla rodziców, dotyczący nowego ustroju szkolnego.

Machałek odwiedziła wypoczywającą w woj. świętokrzyskim i mieszkającą w Kielcach 40-osobową grupę dzieci z Nakła nad Notecią (kujawsko-pomorskie), które pochodzą z terenów dotkniętych nawałnicami.

"Są bardzo zadowolone, że tu przebywają i przejęte przed nowym rokiem szkolnym. To jest moment, żeby przyłączyć się do podziękowań wszystkim samorządom, które wspierają to, co robi ministerstwo, rząd, pomagając tym, którzy ucierpieli z powodu nawałnic (…)" - dodała wiceminister.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.