PARTNER PORTALU
  • BGK

Matura 2015: Dziś egzamin z geografii i historii muzyki

  • PAP/AT    13 maja 2015 - 08:25
Matura 2015: Dziś egzamin z geografii i historii muzyki

Chęć zdawania egzaminu z geografii zadeklarowało 50,6 tys. maturzystów z liceów ogólnokształcących i 15,3 tys. maturzystów z techników (fot.pixabay.com)

Dziś (13 maj) maturzyści zdają egzaminy z geografii i historii muzyki. Nie są to egzaminy obowiązkowe.
Maturzyści w środę (13 maja) rano przystąpią do pisemnego egzaminu z geografii. Po południu będzie egzamin z historii muzyki. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Chęć zdawania egzaminu z geografii zadeklarowało 50,6 tys. maturzystów z liceów ogólnokształcących i 15,3 tys. maturzystów z techników. Z kolei do egzaminu z historii muzyki chce przystąpić ok. 315 maturzystów z liceów i blisko 40 maturzystów z techników.

Maturzyści z technikum mogą wybrać poziom

Wszyscy abiturienci z liceów zdawać będą oba egzaminy na poziomie rozszerzonym. Abiturienci z techników mogą wybrać poziom trudności egzaminów; zdecydowana większość zdających z geografii (12,9 tys.) zdecydowała się na poziom podstawowy, także w przypadku historii muzyki zdecydowana większość wybrała poziom podstawowy.

Egzamin geografii na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na rozszerzonym - 150 minut; egzamin z historii muzyki na poziomie podstawowym - 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Egzamin z geografii rozpocznie się o godzinie 9, a z historii muzyki o godzinie 14.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Dodatkowy przedmiot obowiązkowy

Maturzyści - tegoroczni absolwenci z liceów ogólnokształcących - muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów. Z kolei abiturienci z techników - mogą, ale nie muszą, przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; maksymalnie mogą przystąpić do sześciu takich egzaminów.

Wszyscy, niezależnie od typu szkoły - muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 22 maja, ustnych - do 29 maja.

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie między 1 a 17 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służyć ma tylko przy rekrutacji na studia.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 25 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 24-28 sierpnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.