PARTNER PORTALU
  • BGK

Matura 2017: Arkusze maturalne nie dostaną się w niepowołane ręce

  • PAP/AT    8 maja 2017 - 07:45
Matura 2017: Arkusze maturalne nie dostaną się w niepowołane ręce
Arkusze maturalne dostarczane są do szkół w dniu egzaminu (fot.pixabay)

Arkusze maturalne są objęte szczególną ochroną. Zanim trafią do szkół, są przechowywane w specjalnych strefach, do których dostęp mają tylko sprawdzeni pracownicy.
• Produkcja arkuszy maturalnych jest objęta szczególną ochroną.

• Dotychczas nie było przypadków dostania się materiałów w niepowołane ręce - powiedział Mariusz Kolankowski, prezes Wojskowych Zakładów Kartograficznych odpowiadających m.in. za druk tych arkuszy.

• Zaznaczył, że arkusze egzaminacyjne zanim trafią do szkół, są przechowywane w specjalnych strefach zamkniętych.

Zadaniem Wojskowych Zakładów Kartograficznych, które mają zabezpieczać arkusze maturalne, jest sprawowanie szczególnego nadzoru i stałego monitoringu nad drukiem tych dokumentów. Pracują przy nim szczególnie zaufani pracownicy WZKart.

"Na każdym etapie, od odebrania nośnika z informacjami (od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - red.) do samego wydruku i przetransportowania do szkoły - wymaga to skrupulatnego monitorowania" - powiedział prezes Kolankowski.

Czytaj też: Matura 2017: Co czeka maturzystów?

Zaznaczył, że arkusze egzaminacyjne zanim trafią do szkół, są przechowywane w specjalnych strefach zamkniętych, do których dostęp mają odpowiednio sprawdzeni pracownicy. "Są weryfikowani między innymi pod kątem: czy ktokolwiek z rodziny bliższej i dalszej na tym etapie zdaje jakikolwiek egzamin. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, pracownik jest kierowany do innych prac biurowych albo na urlop. Taka osoba nie ma dostępu do procesu produkcyjnego" - zapewnił.

Prezes WZKart zaznaczył, że arkusze maturalne są przetrzymywane w siedzibie firmy "maksymalnie kilka dni" i dostarczane do szkół w dniu egzaminuhttp://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/matura-2017-daty-egzaminy-czyli-co-czeka-maturzystow,92984.html. Transport odbywa się w porozumieniu z Pocztą Polską i jest monitorowany na każdym jego etapie.

Kolankowski podkreślił, że dotychczas nie było sytuacji, by materiały egzaminacyjne dostały się w niepowołane ręce.

WZKart jest spółką Skarbu Państwa należącą do Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma blisko 70-letnią historię działania, a od 2008 roku funkcjonuje jako spółka prawa handlowego. Posiada świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego wydawane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, które nakłada na nią obowiązek podjęcia wszelkich działań związanych z zapewnieniem ochrony informacji niejawnych. Zajmują się nie tylko drukiem arkuszy maturalnych, ale też drukiem egzaminów radcowskich i adwokackich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.