Matura 2017: Maturzyści piszą egzamin z języka angielskiego

Maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Matura 2017: Maturzyści piszą egzamin z języka angielskiego
Od lat język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze (fot.pixabay)

• Maturzyści przystąpili w poniedziałek (8 maja) po godzinie 9 do pisemnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

• Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze.

• Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut, a na dwujęzycznym 180 minut.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w poniedziałek przed rozpoczęciem egzaminu zapewnił, że wszystko przebiega spokojnie, zgodnie z procedurami.

Od lat język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze.

Chęć zdawania na maturze języka angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 257 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 90 proc. z nich. Część z nich w poniedziałek po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym; rozpocznie się on o godzinie 14. Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 138 tys. abiturientów.

Czytaj też: Matura 2017: Co czeka maturzystów?

Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy w poniedziałek piszą egzamin z angielskiego. Razem z nimi piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Są wśród nich zarówno osoby, które przystępują do matury po raz pierwszy, jak i takie, które wcześniej nie zadały egzaminu z tego przedmiotu, albo zdały go, ale chcą uzyskać lepszy wynik lub dobierają jeszcze jeden przedmiot do zdanych wcześniej. Takich osób jest łącznie kilkanaście tysięcy w całym kraju.

Także wśród abiturientów z wcześniejszych roczników angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Również wśród nich są osoby, które będą zdawać egzamin z tego języka na poziomie rozszerzonym.

Język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze (fot.fotolia)
Język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze (fot.fotolia)

Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut, a na dwujęzycznym 180 minut.

Arkusze egzaminacyjne rozwiązywane przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować jeszcze w poniedziałek: po południu - z poziomu podstawowego, wieczorem - z rozszerzonego.

Drugim najchętniej wybieranym od lat przez maturzystów językiem obcym jest język niemiecki (na poziomie podstawowym chce go zdawać 19 tys. tegorocznych absolwentów, a na rozszerzonym - 7,9 tys.); egzamin z tego języka odbędzie się 11 maja. Na kolejnych miejscach znalazły się - rosyjski (na poziomie podstawowym chce go zdawać 5,3 tys. tegorocznych absolwentów, a na poziomie rozszerzonym - 2,1 tys.); egzamin z rosyjskiego odbędzie się 17 maja. Pozostałe języki: francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów; egzaminy z tych przedmiotów przeprowadzone będą: 19, 22 i 23 maja.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE