PARTNER PORTALU
  • BGK

Matura 2017, wyniki: Maturzyści wypadli gorzej niż przed rokiem

  • PAP/AT    12 września 2017 - 10:11
Matura 2017, wyniki: Maturzyści wypadli gorzej niż przed rokiem
Matira 2017: Jest podsumowanie matury uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu (fot.fotolia)

Tegoroczną maturę zdało 84,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. W porównaniu do zeszłego roku maturzyści wypadli o 0,5 pkt proc. gorzej.

• Świadectwo dojrzałości uzyskało 84,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych

• Maturę zdało 89 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących. 

• Trochę gorzej wypadli absolwenci techników - zdało 76 proc. osób.

• W ubiegłym roku świadectwa maturalne otrzymało 85 proc. abiturientów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wyniki tegorocznej matury uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.

Świadectwo dojrzałości uzyskało 84,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej oraz poprawkowej w sierpniu.

Wśród absolwentów liceów egzamin z polskiego zdało 98 proc. zdających, a wśród techników - 97 proc.; egzamin z matematyki zdało w liceach 90 proc., a w technikach - 79 proc.; egzamin z języka angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) zdało w liceach 96 proc., a w technikach - 92 proc.

Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca (obejmujących tylko sesję maturalną majową) wynikało, że wśród tegoroczni absolwentów liceów ogólnokształcących maturę zdało 84,4 proc., a wśród zdających w technikach maturę zdało 67,9 proc.

Czytaj też: Sprawdzali wynik matury. Stracili szansę na wymarzone studia

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne były na poziomie podstawowym; chętni mogli je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów (egzaminy te zdawane były tylko na jednym poziomie - rozszerzonym).

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (polski, matematyka, język obcy). W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego - wyniki z egzaminów z tych przedmiotów służą rekrutacji na studia.

W ubiegłym roku w czerwcu CKE podała, że maturę zdało 79,5 proc. maturzystów. Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu miało wówczas 15 proc. Ostatecznie świadectwa maturalne otrzymało w ubiegłym roku 85 proc. abiturientów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-09-12 17:32:08

    Nie powstrzymamy upadku młodego pokolenia "słoików" i lemingów! Dla nich aplikacje są ważniejsze od własnych rodziców! Hurra patriotyzmem tego się nie zatrzyma! Rozwój szkolnictwa technicznego, szkół przyzakładowych to jest metoda na przywrócenie ich gospodarce!