PARTNER PORTALU
  • BGK

Matura 2018: Na egzaminie fizyka i geografia

  • PAP/AT    14 maja 2018 - 07:25
Matura 2018: Na egzaminie fizyka i geografia
Wyniki matur zostaną ogłoszone 3 lipca (fot.shutterstock)

W poniedziałek (14 maja) maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z fizyki i geografii. Egzamin z fizyki rozpocznie się o godz. 9., a z geografii o godz. 14.
  • Maturzyści w poniedziałek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z fizyki.
  • Po południu będzie zaś egzamin z geografii.
  • Do obu przystępują tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Chęć zdawania egzaminu z fizyki zadeklarowało 21 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, a z geografii - 72 tys.

Geografia od wielu lat jest w czołówce przedmiotów najchętniej wybieranych przez abiturientów na maturze; zajmuje drugie miejsce po języku angielskim na poziomie rozszerzonym. Fizyka jest na ósmym miejscu w wyborach maturzystów.

Egzamin z geografii będzie zdawało w poniedziałek także 4,4 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników. Chęć zdawania fizyki zadeklarowało 4,8 tys. osób ze starszych roczników.

Egzamin z fizyki rozpocznie się o godz. 9., a z geografii o godz. 14.

Czytaj też: Sprawdzali wynik matury. Stracili szansę na wymarzone studia

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, języka obcego i matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym, dlatego do tej grupy zaliczane są także - na tym poziomie - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 3 lipca.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.