PARTNER PORTALU
  • BGK

Matura branżowa: Na czym polega, jaki próg zdawalności?

  • MN    23 listopada 2016 - 13:25
Matura branżowa: Na czym polega, jaki próg zdawalności?
Uczniowie szkół branżowych II st. otrzymają takie same świadectwa dojrzałości, jak absolwenci liceum i technikum. (fot. flickr)

• Rządowa reforma edukacji oznacza likwidację gimnazjów, przekształcenie szkół zawodowych w szkoły branżowe, a także zmiany w egzaminach maturalnych.
• Przystąpić do matury będą mogli absolwenci liceów, techników, a także szkół branżowych II stopnia. Ci ostatni będą zdawać egzamin w nieco odmienionej formie.
Resort edukacji tłumaczy, że koncepcja nowej branżowej szkoły, która zastąpi tzw. zawodówki, oparta jest na przekonaniu, iż wiedza i umiejętności zawodowe w równym stopniu jak kształcenie ogólne powinny dać możliwość uzyskania wykształcenia na poziomie średnim, a w dalszej kolejności również wyższym.

Dlatego absolwenci liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły II stopnia otrzymają jedno takie samo świadectwo dojrzałości. Zatem uczeń po branżowej szkole II stopnia – podobnie jak jego koleżanki i koledzy kończący inne typy szkół – będzie mógł ubiegać się o miejsce na wybranym kierunku studiów wyższych.

Aby uzyskać świadectwo dojrzałości, absolwenci branżowej szkoły II stopnia będą zobowiązani do zdania egzaminu maturalnego. Czym będzie się dla nich różnił egzamin dojrzałości?

Podobnie, jak w przypadku absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, maturę będą zdawać z trzech przedmiotów obowiązkowych (języka polskiego, matematyki i języka obcego). Natomiast uczeń po branżowej szkole II stopnia dodatkowo w miejsce obowiązkowego przedmiotu dodatkowego (z zakresu kształcenia ogólnego) przystąpi także do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie. Uzyska on tym samym, oprócz świadectwa dojrzałości, także dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Czytaj też: Samorządy straciły czas i pieniądze na opracowywanie strategii dla szkolnictwa zawodowego? 

Warunkiem zdania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie będzie otrzymanie z każdej części pisemnej egzaminu co najmniej 50 proc. możliwych do uzyskania punktów, zaś z każdej części praktycznej – co najmniej 75 proc. punktów.

Przypomnijmy, że początkowo Ministerstwo Edukacji Narodowej chciało przy okazji reformy stworzyć system matur dwóch prędkości – po szkole branżowej I stopnia miała być możliwość napisania egzaminu ułatwionego, który dałby wstęp do państwowej wyższej szkoły zawodowej. Ostatecznie resort wycofał się z tego pomysłu. Ukończenie szkoły I stopnia zapewni wykształcenie zasadnicze branżowe.

O reformie szkolnictwa zawodowego będziemy rozmawiać podczas Silesia HR Trends 2016, które odbędzie się 24 listopada w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.