PARTNER PORTALU
 • BGK

Matura jest zbyt łatwa?

 • PAP/Dziennik Polski    14 maja 2014 - 07:38
Matura jest zbyt łatwa?

- Nauczyciele uważają, że matura jest zbyt łatwa.
Część ekspertów od edukacji chce podwyższenia poziomu matury. Ich zdaniem teraz ten egzamin jest zbyt łatwy. "Niezdanie obecnej matury to naprawdę duża sztuka" - uważa Jerzy Lackowski, dyrektor Studium Pedagogicznego UJ, były krakowski kurator oświaty.

Podobne zdania jest Stanisław Pietras, dyrektor prestiżowego V LO w Krakowie. "Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest tak trudna jak dawny egzamin wstępny do liceum" - uważa dyrektor Pietras. Dodaje, że jego uczniowie są czasami wręcz zaszokowani łatwością zadań maturalnych i doszukują się w tym podstępu - donosi "Dziennik Polski".

Czytaj też:  Bez korepetycji w szkole ani rusz?

Obecne matury nie wszyscy jednak krytykują. Tadeusz Matusz, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji i były nauczyciel matematyki uważa, że nowa matura, która obowiązuje od 2005 r., jest znacznie lepszym sprawdzianem wiedzy uczniów niż dawny egzamin dojrzałości.

"Przede wszystkim jest oceniana nie przez nauczycieli ze szkoły, ale przez niezależną komisję. Poza tym nie można na niej ściągać, a dawniej to była norma" - mówi Tadeusz Matusz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • emerytka, 2014-05-18 12:10:08

  Zdawałam dawno temu "egzamin dojrzałości". Nie zgadzam się,że obecna matura lepiej sprawdza wiedzę uczniów. Każde zadanie zamknięte wymaga wyboru 1 odpowiedzi na 4 proponowane.Jeśli nawet będziemy konsekwentnie (czyt. bezmyślnie) skreślać tylko a). to mamy gwarantowane 25% punktów. Tylko ...5% brakuje do szczęścia.Myślenie, wiązanie teorii z praktyką, wnioskowanie czy to ma dzisiaj zastosowanie?Ściąganie dawniej zdarzało się, ale nie było normą.Niezależna komisja w czasach kiedy odpowiedzialność, obiektywizm trzeba by od nowa zdefiniować - to znak i konieczność czasów. Czasy są takie jak my, którzy je tworzymy.Boję się ,że na końcu drogi którą zmierza polska oświata jest katastrofa intelektualna,,Bardzo chciałabym się mylić.  rozwiń
 • ziuta, 2014-05-14 20:38:03

  Oczywiście, że jest zbyt łatwa!
 • Ala, 2014-05-14 13:40:23

  Jest zbędna!!!