PARTNER PORTALU
 • BGK

Matura z religii

 • Przegląd prasy/PAP/Gazeta Wyborcza    23 listopada 2012 - 07:24

„Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata” – napisali biskupi po środowym spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
„W ustroju demokratycznym naturalne jest domaganie się prawa do egzaminu maturalnego z religii. Taki egzamin stanowiłby realizację zasady równoprawnego z innymi przedmiotami traktowania nauki religii" - wyjaśnili hierarchowie.

Zanosi się na to, że sprawa religii jako przedmiotu do wyboru na maturze, o której przez kilka lat było cicho, stanie się wkrótce kolejną - obok Funduszu Kościelnego i in vitro - osią sporu na linii Kościół - rząd, twierdzi „Gazeta Wyborcza".

Hierarchowie chcieliby, żeby sprawę załatwiono jak najszybciej. Ma to związek z nowymi zasadami zdawania matury w 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Antek138, 2012-11-23 20:28:51

  Za pieniądze kościoła można wszystko. Już widzę jak się zdający żegnają przed egzaminem maturalnym. Głupszego, by wkurzyć wszystkich nie można było wymyślić. Palikot ma jednak - fora klechy ze szkół do kościoła. Tak samo powinno wykreślić z kodeksu karnego naruszenia uczuć religijnych - przecież to... jest kompletna głupota.  rozwiń
 • Katolik, 2012-11-23 18:57:06

  Szkoły zajmują się nauką a nie wierzeniami. Religioznawstwo jest nauką a religia katolicka tylko wyznaniem praktykowanym przez 30% społeczeństwa.Kościół chce na siłe zmusić młodzież do praktykowania tej religii- tego nawet chamstwem nie można nazwać, bo typowy cham by się obraził.Obłuda i bezczelnoś...ć!  rozwiń
 • P.R.L., 2012-11-23 15:49:26

  Pełne poparcie dla zgłoszonego przez Episkopat pomysłu. Tylko do zastosowania wyłacznie w szkołach katolickich, czyli niepublicznych. Tam nawet religia mogłaby być na maturze obowiązkowa. Ale od szkół publicznych i państwowych - WARA.Obowiazuje nas Konstytucja i Concordat.