PARTNER PORTALU
  • BGK

Matury z chemii nieważne. Trybunał orzekł brak możliwości zaskarżenia egzaminu

  • AT    23 czerwca 2015 - 11:40
Matury z chemii nieważne. Trybunał orzekł brak możliwości zaskarżenia egzaminu

Trybunał badał skargę 18 licealistów, którym cztery lata temu unieważniono pisemny egzamin maturalny z chemii (fot.trybunal.gov.pl)

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie unieważnienia matur.
Trybunał badał skargę 18 licealistów, którym cztery lata temu unieważniono pisemny egzamin maturalny z chemii na poziomie rozszerzonym. Wówczas ich prace zostały uznane przez egzaminatorów za napisane niesamodzielnie. Maturzyści wystąpili w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obie instancje uznały, że decyzja dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie unieważnienia ich matury nie jest decyzją administracyjną i sądy nie mają kompetencji do rozpoznawania tego typu spraw.

W lutym 2013 r. maturzyści złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Chcieli, by sędziowie zbadali czy ówczesny zapis ustawy o systemie oświaty – według którego, wyniki egzaminu maturalnego są ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego – nie są sprzeczne z kilkoma artykułami konstytucji.

Sąd nie może decydować za egzaminatorów

„Każdy ma prawo do sądu, ale nie w każdej sprawie. Uznanie, że matura została napisana niesamodzielnie, jest elementem końcowej oceny, a nie czynnością administracyjną” – wskazali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

„Procedura sądowa nie jest zdatna i nie jest adekwatna do weryfikacji prawidłowości unieważnienia matury z powodu niesamodzielnego rozwiązywania zadań, stwierdzanego w toku sprawdzania pracy” – wskazał Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie w orzeczeniu przyznali także, że stwierdzenie samodzielności rozwiązania zadania podczas sprawdzania pracy maturalnej przez egzaminatora jest oceną wynikającą z jego doświadczenia pedagogicznego, sztuki pedagogicznej i jego wiedzy merytorycznej z danego przedmiotu.

"Ocena prac maturalnych przez sąd, a nie przez egzaminatorów, sprowadzałaby się do tego, że decydowaliby biegli, a nie egzaminatorzy, którzy są do tego przygotowani i obowiązują ich jednolite standardy" – mówił w uzasadnieniu sędzia TK Mirosław Granat.

Brak możliwości zaskarżenia unieważnienia matury do sądu administracyjnego jest zgodny z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w zakresie badania zgodności z Konstytucją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • coco, 2015-06-24 13:42:48

    Ciekawe ilu z tej 18 pracuje i uczy się poza zielona wyspą !
  • olo, 2015-06-23 16:22:37

    Gdyby na miejscu maturzystów był policjant, sędzia, ksiądz, poseł z "uznanej partii" lub polski miliarder to TK i sady przyznałyby mu rację. Chodzi o 18 młodych ludzi, których demokracja skrzywdziła a to już jest słuszne zdaniem TK. Jaka władza takie sady i demokracja.