PARTNER PORTALU
  • BGK

Maturzyści z Puńska wolą Litwę

  • PAP    2 lipca 2012 - 10:33
Maturzyści z Puńska wolą Litwę

Większość maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego z litewskim językiem nauczania w Puńsku będzie w tym roku zdawać na litewskie uczelnie.
Maturzyści z puńskiego liceum zainteresowani są w tym roku Uniwersytetem Wileńskim oraz Uniwersytetami Technicznymi w Wilnie i Kownie. W kręgu ich zainteresowań jest także Uniwersytet im. Witolda Wielkiego w Kownie oraz Uniwersytet Medyczny w Kownie.

Dyrektor liceum Irena Marcinkiewicz powiedziała, że w tym roku chęć studiowania na Litwie wyraziła większość z 30 maturzystów, którzy zdali egzamin. Zwykle większość chętnych z Polski dostaje się na litewskie uczelnie, gdzie obowiązuje konkurs świadectw maturalnych. Maturzyści spoza Litwy mają oddzielną pulę miejsc na litewskie uczelnie: 50 miejsc na uniwersytetach i 50 miejsc w kolegiach, gdzie nauka kończy się tytułem licencjata.

„Nasi uczniowie z różnych powodów decydują się na studia litewskie; by pogłębić znajomość kultury litewskiej, języka, ale także spróbować znaleźć się na tamtejszym rynku pracy. Część wraca, bo w Polsce mają atrakcyjne oferty pracy” – powiedziała Marcinkiewicz.

Podkreśliła, że w Polsce jest duże zainteresowanie firm osobami, które znają język litewski i Litwę. Według niej, coraz więcej polskich i litewskich firm współpracuje ze sobą i poszukuje wykwalifikowanych pracowników.

Liceum w Puńsku jest jedyną szkołą średnią w Polsce z litewskim językiem nauczania. Wszystkie przedmioty wykładane są po litewsku, oprócz języków obcych, języka polskiego, historii i geografii. Litwini szczególnie dbają o swoją tożsamość narodową.

W gminie Puńsk i Sejny jest kilka szkół podstawowych, gdzie kilkaset dzieci uczy się po litewsku. Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Według ostatniego spisu powszechnego mniejszość litewska w Polsce liczy 5,8 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.