PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowiecka kurator oświaty: wdrażanie reformy w regionie bez większych kłopotów

  • PAP/EM    20 stycznia 2017 - 15:05
Mazowiecka kurator oświaty: wdrażanie reformy w regionie bez większych kłopotów
(fot. pixabay)

• Reforma edukacji ruszyła, na Mazowszu i w części Warszawy nie ma większych problemów z jej wdrażaniem, największe obawy budzi Radom – oceniła mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska.
• Według wicewojewody Artura Standowicza, najwięcej wątpliwości dotyczy ustalenia nowej sieci szkół.
W piątek (20 stycznia) w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja "Dobra szkoła - reforma systemu edukacji", podsumowująca dotychczasowe etapy wdrażania zmian w oświacie. Jak dotąd nie ma szczegółowych danych dotyczących liczby przekształcanych czy likwidowanych szkół na Mazowszu, a także ewentualnych zwolnień nauczycieli. "Nie mamy takich danych dlatego, że teraz dopiero są tworzone te rozwiązania i pomysły na poziomie gmin" - powiedziała dziennikarzom Krystyna Mucha z zespołu ds. wdrażania reformy w Mazowieckim Kuratorium Oświaty.

Uchwały dotyczące nowej sieci szkolnej samorządy muszą przyjąć do końca marca. Mazowiecka kurator podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że jeśli chodzi o wdrażanie reformy na Mazowszu, nie jest źle. "Jest dobrze, jeśli chodzi o część Warszawy, część województwa również ma już w dużej mierze poukładaną sieć - Siedlce, Ostrołęka, Płock. W tym momencie największe moje obawy budzi Radom" - powiedziała Michałowska. Jej zdaniem, w Radomiu "zabrakło przepływu informacji między miastem a dyrektorami i rodzicami na temat planowanych przekształceń i likwidacji szkół".

Czytaj też: Zalewska: Nie chcemy zrzucać na samorządy odpowiedzialności za sieć szkół

Według wicewojewody mazowieckiego, "niektóre samorządy chciałyby przy okazji tej reformy doprowadzić do szerszych zmian, których sama ustawa nie przewiduje". "Np. zlikwidować kilka szkół, jak to ma miejsce np. w Radomiu" - powiedział Standowicz. "Sieć szkół jest cały czas opracowywana, konsultacje trwają, chcemy włączyć się w ten proces, by prawo, które przygotują lokalne samorządy, było na tyle zgodne z ustawą, żeby nie trzeba było tych uchwał po prostu uchylać, bo to byłby bardzo duży problem" - dodał.

Jak zapowiedziano na konferencji, do końca marca na Mazowszu planowanych jest co najmniej 57 spotkań informacyjnych, skierowanych do: rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół i samorządowców. W tym samym czasie odbędzie się ok. 60 dyżurów eksperckich - pracownicy kuratorium i jego delegatur będą je pełnić przynajmniej raz w tygodniu do godz. 18.00. Kuratorium Oświaty w Warszawie uruchomiło też specjalny adres e-mail: reformaedukacji@kuratorium.waw.pl oraz infolinię pod numerem telefonu: 22 551 24 22, na które można kierować wszelkie pytania związane z reformą.

Mazowiecka kurator mówiła dziennikarzom, że - jak dotąd - najwięcej wątpliwości wśród rodziców budzi to, do której szkoły trafi ich dziecko w wyniku reformy, a nauczyciele często mówią, że obawiają się o swoje miejsca pracy, bo nie wiedzą, jak samorząd ustali sieć szkolną na ich terenie.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda: Wydłużenie nauki w liceum jest potrzebne

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.