PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie szkoły dobrze przygotowane do reformy oświaty

  • PAP/EM    24 marca 2017 - 15:17
Mazowieckie szkoły dobrze przygotowane do reformy oświaty
Samorządy powinny do 31 marca 2017 r. podjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. (fot.pixelio.de)

93 proc. samorządów na Mazowszu przekazało kuratorium do zaopiniowania uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół w do nowego ustroju szkolnego - poinformowała kurator oświaty Aurelia Michałowska.
• Jedynie 7 proc. gmin nie przekazało kuratorium do zaopiniowania uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół w do nowego ustroju szkolnego.

• Do tej pory Mazowieckie Kuratorium Oświaty nie wydało żadnej opinii negatywnej.

Samorządy powinny do 31 marca 2017 r. podjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Jak dotąd kuratorzy z całej Polski zaopiniowali 95,85 proc. uchwał, 38,5 proc. opinii jest warunkowych, a dwie opinie są negatywne.

Równie optymistyczne dane płyną z Mazowsza. 93 proc. tamtejszych samorządów przekazało kuratorium do zaopiniowania uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół w do nowego ustroju szkolnego.

Zdaniem kurator oświaty, tak duży odsetek uchwał świadczy o dobrym przygotowaniu samorządów do reformy edukacji. Pozostałe 7 proc. gmin ma czas na podjęcie uchwał do 31 marca.

Opinia kuratorium - jak podkreśliła Michałowska - zawiera w szczególności ocenę zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w uchwale i ocenę zapewnienia uczniom możliwości realizacji obowiązku szkolnego i nauki dzieci i młodzieży. Do tej pory do Mazowieckiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 337 takich uchwał, z czego 10 czeka jeszcze na opinię, a 327 zostało zaopiniowanych pozytywnie lub pozytywnie, ale z sugestią wprowadzenia drobnych korekt. Chodzi np. o nieujęcie wszystkich ulic w danym obwodzie lub pomyłki w adresie szkoły.

Samorządy do końca marca muszą podjąć uchwały uwzględniające zasugerowane przez kuratorium zmiany. Tak jest np. w przypadku Radomia, gdzie na poniedziałek zwołano w tym celu nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej.

Michałowska podkreśliła, że do tej pory Mazowieckie Kuratorium Oświaty nie wydało żadnej opinii negatywnej. Z regionu radomskiego, którego dotyczyła piątkowa konferencja prasowa, do kuratorium wpłynęło 68 opinii, co stanowi 97 proc. wszystkich samorządów. Do te pory kurator wydał 67 opinii pozytywnych lub pozytywnych ze zmianami.

W związku z reformą edukacji Mazowieckie Kuratorium prowadzi działania informacyjne skierowane do rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli samorządów. Od stycznia w 90 takich spotkaniach uczestniczyło 4 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.