PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: W Płocku powstanie Zespół Szkół Katolickich "Stanislaum"

  • PAP/EM    2 lutego 2017 - 15:32
Mazowieckie: W Płocku powstanie Zespół Szkół Katolickich "Stanislaum"
W związku z powołaniem Zespołu Szkół Katolickich "Stanislaum" powstaną w Płocku internat i bursa dla uczniów nowej placówki (fot. fotolia)

• W związku z reformą oświaty Niepubliczne Gimnazjum Katolickie w Sikorzu przekształci się w szkołę podstawową i z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym zostanie przeniesione do Płocka.
• Obie placówki utworzą tam koedukacyjny Zespół Szkół Katolickich "Stanislaum".
Decyzja taką podjął biskup płocki Piotr Libera, który poinformował jednocześnie, że w obecnej siedzibie gimnazjum i liceum w Sikorzu powstanie, prawdopodobnie w połowie 2018 r., wielofunkcyjna placówka opiekuńczo-lecznicza dla osób w podeszłym wieku, Dom Seniora "Leonianum".

Koedukacyjny Zespół Szkół Katolickich "Stanislaum", który będzie miał swą siedzibę na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku ma rozpocząć działalność 1 września tego roku. Jego patronem będzie, jak podkreślił bp Libera, pochodzący z mazowieckiego Rostkowa św. Stanisław Kostka (1550-1568) patron Polski, a także dzieci i młodzieży.

"Chcemy w imię dobrze pojętego pluralizmu dać rodzicom i młodzieży możliwość kształtowania serc i umysłów w świetle projektu edukacyjnego, który ma swój fundament w Kazaniu na Górze, a zarazem szeroko wykorzystuje wszystkie zdobycze kultury i nauki współczesnej oraz ceni sobie otwartość przez promowanie chrześcijańskiej wizji człowieka, kontakty z wielkimi zasobami instytucji katolickich na świecie i bogatą ofertę nauki języków obcych" - zaznaczył bp Libera w słowie do wiernych, które w najbliższą niedzielę zostanie odczytane w kościołach diecezji płockiej.

Biskup płocki wyraził nadzieję, że obie inicjatywy - powołanie Zespołu Szkół Katolickich "Stanislaum" w Płocku oraz utworzenie w Sikorzu Domu Seniora "Leonianum", którego patronem na być błogosławiony biskup męczennik Leon Wetmański (1886-1941), stanowić będą "konkretną formę pełnienia misji nauczycielskiej i charytatywnej Kościoła na progu Trzeciego Tysiąclecia".

Jak poinformował ks. kanonik Mariusz Oryl, dyrektor liceum i gimnazjum w Sikorzu, do którego uczęszcza obecnie 122 uczniów, nowo powołany Zespół Szkół Katolickich "Stanislaum", który zacznie działać w Płocku od nowego roku szkolnego, zachowa w obu placówkach koedukacyjny charakter.

"Zorganizujemy nabór na trzy poziomy edukacyjne: do klasy pierwszej, a także do klasy siódmej szkoły podstawowej oraz do pierwszej klasy liceum. We wszystkich przypadkach nabór dotyczył będzie zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Chcemy w obu szkołach tworzyć klasy, jak dotychczas, liczące najwyżej 15 do 20 uczniów, gdyż proces edukacyjny jest wtedy najbardziej efektywny" - podkreślił ks. Oryl.

Zapowiedział zarazem, że w związku z powołaniem Zespołu Szkół Katolickich "Stanislaum" powstaną w Płocku internat i bursa dla uczniów nowej placówki.

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki zostało utworzone w 1916 r. przez ówczesnego biskupa płockiego Antoniego Juliana Nowowiejskiego (1858-1941). W 1998 r. szkoła została przeniesiona do pobliskiego Sikorza. Rok później w tym samym miejscu rozpoczęło także działalność katolickie gimnazjum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.