PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze: 120 mln zł dla szkół zawodowych

  • bad    16 marca 2018 - 18:47
Mazowsze: 120 mln zł dla szkół zawodowych
Do szkół zawodowych z powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego i żuromińskiego trafi w sumie ponad 23 mln zł. (fot. Shutterstock.com)

Staże i praktyki zawodowe, a także nowocześnie wyposażone pracownie i atrakcyjne zajęcia lekcyjne – to wszystko jeszcze w tym roku czeka uczniów 159 mazowieckich szkół zawodowych, w tym 23 z subregionu ciechanowskiego.
  • Ruszył projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza.
  • Jego wartość to ok. 120 mln zł, z czego blisko 108 mln zł to środki unijne z RPO WM 2014-2020.
  • Do szkół zawodowych z powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego i żuromińskiego trafi w sumie ponad 23 mln zł.

 

– W takim regionie jakim jest województwo mazowieckie, które bardzo dynamicznie się rozwija, firmy i przedsiębiorstwa potrzebują coraz więcej dobrze wykształconych pracowników. W związku z tym musimy wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego. Stąd pomysł na realizację tego właśnie projektu, który będzie obejmował 159 szkół i placówek oświatowych. Chcemy wzmocnić właśnie tę gałąź edukacji zarówno przez staże i praktyki zawodowe, ale też poprzez kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Czytaj też: Szkolnictwo zawodowe. Co się zmieni w 2018 roku?

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby placówek zajmujących się kształceniem zawodowym, oraz przedsiębiorców szukających wykwalifikowanych pracowników. Weźmie w nim udział 159 szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe w naszym regionie. Stanowi to blisko połowę wszystkich tego typu instytucji na Mazowszu.

Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Uczniowie będą mogli liczyć na staże i praktyki zawodowe dla 14 tys. osób, ale także kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe. Dzięki projektowi uczniowie wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi przez pracodawców.

Czytaj też: Szkolnictwo zawodowe. Gdańsk wyróżnia pracodawców

– Szkolnictwo zawodowe po latach zapaści odbudowuje się. Na Mazowszu ma nie tylko już coraz lepsze wyniki, ale też swoje własne, inteligentne specjalizacje. Są takie wyraźne obszary, które specjalizują się w konkretnej branży, np. w okolicach Mławy mamy elektronikę na bazie LG, ale mamy też branżę mechaniczną na bazie przedsiębiorstw takich jak np. Intercars. Olbrzymia część szkolnictwa zawodowego rozwija się wraz z branżą gastronomiczną – to są kelnerzy, ale także technika kształcące technologów żywności – dodaje Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza.

Marszałek Adam Struzik zwraca też uwagę na to, że dużym wyzwaniem dla szkół zawodowych są nowe technologie: – Mamy w naszym regionie cały obszar innowacji, związanych z zawodami przyszłości, m.in. obsługa dronów, programowanie, robotyka oraz branża chemiczna. Musimy jednak pamiętać, że szkoły zawodowe potrzebują wsparcia zarówno ze strony samorządów, jak i przedsiębiorców. Tylko takie połączenie da szansę na efekt, jakim jest właśnie rozwój szkolnictwa zawodowego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.