PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze: Miliony złotych na wsparcie uczniów szkół

  • PAP/MN    16 maja 2016 - 14:35
Mazowsze: Miliony złotych na wsparcie uczniów szkół
Rozwijanie zdolności, motywacja do dalszej nauki i rozwoju edukacyjnego uczniów gimnazjów, ponadgimnazjalnych oraz szkół zawodowych - to główne założenia przyjętych w poniedziałek przez radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego uchwał. (fot. pixabay)

• Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz zawodowych na Mazowszu mogą liczyć na wsparcie.
• Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego przyjeli uchwały, które w założeniu mają pomóc uczniom w rozwijaniu zdolności i otyeacji do dalszej nauki.
• Na ten cel chcą oni przeznaczyć około 4,6 mln złotych.
"Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych", to II edycja programu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, którego celem jest umożliwienie rozwoju zawodowego oraz wsparcie w zakresie przedmiotów zawodowych uczniów na terenie woj. mazowieckiego. Kwota zaplanowana na jego przeprowadzenie wynosi blisko 2,7 mln zł, z czego na wypłatę stypendiów zaplanowano przeznaczenie prawie 2 mln zł.

Projekt będzie realizowany od 1 maja 2016 do 30 września 2017.

Planowany nabór do projektu zostanie przeprowadzony w czerwcu 2016 r., a przyznanie stypendiów nastąpi na przełomie września i października 2016.

W ramach programu przyznane zostanie nie więcej niż 480 stypendiów, w wysokości nie mniejszej niż 380 zł miesięcznie przez okres 10 miesięcy (od 1 września 2016 do 30 czerwca 2017). W przypadku ucznia niepełnosprawnego kwota będzie wyższa o ok. 200 zł (ok. 20 zł miesięcznie). Stypendium będzie wypłacane w dwóch transzach.

Czytaj też: NIK: Uczelnie publiczne zawyżały opłaty rekrutacyjne

Wybór uczniów, którzy otrzymają stypendium, będzie podejmowany na podstawie odpowiedniej średniej oraz kryteriów dodatkowych, m.in. udziału w olimpiadach czy turniejach przedmiotowych. Pod uwagę będzie brane także pochodzenie z rodziny wielodzietnej. Według założeń uchwały nie mniej niż 30 proc. stypendystów stanowić mają uczniowie mieszkający na obszarach wiejskich.

W trakcie realizacji projektu uczniowie zobowiązani są do realizacji indywidualnego planu rozwoju zawodowego i przygotowania projektu edukacyjnego. Stypendyści będą objęci opieką dydaktyczną - nauczyciele ją sprawujący otrzymają jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 1 tys. zł brutto.

Z kolei w ramach II edycji stypendialnego projektu "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka" planowane jest przyznanie nie więcej niż 641 stypendiów w wysokości nie mniejszej niż 380 zł miesięcznie, również przez okres 10 miesięcy. Kwota ogółem zaplanowana na realizację projektu wyniesie ponad 3,5 mln zł, z czego na wypłatę stypendiów zaplanowano kwotę ok. 2,6 mln zł.

Czytaj też: Konkursy RPO 2016 w Małopolsce: Do rozdania 160 milionów złotych

Przy wyborcze stypendystów będą brane pod uwagę, m.in. średnia ocen z trzech wybranych przedmiotów, wynik sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej czy tytuł laureata/finalisty uzyskany np. w olimpiadzie. Uwzględnione zostanie także pochodzenie z rodziny wielodzietnej, a nie mniej niż 65 proc. stypendystów stanowić mają uczniowie mieszkający na wsiach.

"W tym roku mamy już kolejną, drugą edycję i mamy nadzieję, że ta forma pomocy, wspierania uzdolnionych uczniów spodoba się i będzie rzeczywiście przynosiła duże efekty"- powiedziała w rozmowie z dziennikarzami radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, burmistrz dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska (PO).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.