Mazowsze: W kuratorium dopiero połowa wymaganych uchwał ws. sieci szkół

• Do kuratorium oświaty w Warszawie wpłynęło dotąd 186 projektów uchwał (52 proc.), dostosowujących sieć szkolną do reformy edukacji.
• Na przyjęcie uchwał samorządy mają czas do końca marca, wcześniej musi je zaopiniować kurator.
Mazowsze: W kuratorium dopiero połowa wymaganych uchwał ws. sieci szkół
Reforma oświaty wchodzi w życie w roku szkolnym 2017/2018 (fot. pixabay)

Według mazowieckiej kurator oświaty, Aurelii Michałowskiej nie ma obaw, że pozostałe samorządy nie zdążą złożyć projektów uchwał.

"Mają jeszcze troszkę czasu, ponieważ kurator ma 21 dni na wydanie opinii, czyli tak naprawdę do 9 marca samorządy mogą jeszcze składać projekty uchwał. Natomiast zachęcamy, by robiły to wcześniej, nie czekając do ostatniej chwili" - powiedziała w piątek dziennikarzom Michałowska.

Kuratorium zaopiniowało dotąd 64 uchwały, w tym 50 pozytywnie; do 14 wprowadzono zmiany. Jak zapewniła Michałowska, były to zmiany techniczne, poprawiające np. błędną terminologię.

Wśród przesłanych projektów, 16 wpłynęło od powiatów, które odpowiadają za sieci szkół zawodowych. Te od 1 września staną się szkołami branżowymi.

Czytaj też: Anna Zalewska: Chcemy premiować małe szkoły, jednozmianowość i małe klasy

Jak podkreśliła Michałowska, nie będzie to tylko zmiana szyldu, ale znacząca zmiana jakościowa, a głównym celem tej reformy jest dostosowanie szkolnictwa zawodowego do zmieniającego się rynku pracy. Wraz z reformą wprowadzana jest m.in. nowa kwalifikacja zawodów szkolnych, która ma być dostosowana do konkretnych potrzeb pracodawców.

Wśród zupełnie nowych zawodów pojawią się m.in. zawody pomocnicze np. pracownik pomocniczy ślusarza czy kucharza; jak wyjaśniła Magdalena Cichostępska, dyrektor wydziału kształcenia ponadgimnazjalnego i ustawicznego w mazowieckim kuratorium - ta grupa zawodów skierowana jest szczególnie do uczniów ze specjalnymi potrzebami i niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Docelowo kształcenie zawodowe oparte ma być na modelu dualnym, w którym szkoła będzie przekazywać tylko wiedzę teoretyczną, a całą praktykę uczniowie będą odbywać u współpracujących z nią pracodawców.

Na Mazowszu, w ciągu ostatnich trzech lat szkoły zawodowe i technika wybierała prawie połowa uczniów (48 proc.).

Najczęściej wybieranymi specjalnościami w mazowieckich technikach były: technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik ekonomista. Z kolei w zasadniczych szkołach zawodowych były to: mechanik samochodowy, kucharz i fryzjer.

Na Mazowszu jest obecnie 188 techników, w których uczy się ponad 56 tys. uczniów (38 proc. ogółu kształcących się) i 153 zasadnicze szkoły zawodowe, w których uczyło się ponad 14,5 tys. uczniów, co stanowi 10 proc. ogółu kształcących się.

Czytaj też: Wszystkie podręczniki dla szkoły podstawowej będą darmowe

Reforma oświaty wchodzi w życie w roku szkolnym 2017/2018. W jej wyniku z systemu szkolnego znikną gimnazja, a przywrócone zostaną: 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych pojawią się dwustopniowe szkoły branżowe.

W ramach I stopnia szkoły branżowej zdobyć będzie można pierwszą kwalifikację zawodową, np. mechanika pojazdów samochodowych, w II stopniu - drugą kwalifikację, czyli np. technika pojazdów samochodowych. Szkoły branżowe II stopnia rozpoczną działalność 1 września 2020 r.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE